Συγκέντρωση για το δικαίωμα στη μόνιμη και σταθερή δουλειά οργανώνει σήμερα, Πέμπτη, στην πλατεία Κλαυθμώνος, στις 5 μ.μ., το Συνδικάτο Εργαζομένων ΟΤΑ Αττικής, απευθύνοντας κάλεσμα συμμετοχής σε «όλους τους συναδέλφους και ειδικά αυτούς που εργάζονται με ελαστικές σχέσεις εργασίας».
Στην κινητοποίηση καλεί η Παναττική Επιτροπή Συμβασιούχων προβάλλοντας το αίτημα για άμεση νομοθετική ρύθμιση μετατροπής των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου.
Στην κινητοποίηση της Αθήνας συμμετέχει και το Σωματείο Εργαζομένων στις ΔΕΥΑ Μεσσηνίας, δρομολογώντας λεωφορείο που θα αναχωρήσει στη 1 μ.μ., έξω από τα γραφεία της ΔΕΥΑ Καλαμάτας. Για την κάλυψη των εργαζομένων που θα συμμετάσχουν έχει προκηρύξει στάση εργασίας (12.30 μ. - 2.30 μ.μ.).
Κινητοποίηση με αντίστοιχο περιεχόμενο διοργανώνει επίσης σήμερα ο Σύλλογος Εργαζομένων ΟΤΑ νομού Θεσσαλονίκης, στις 6.30 μ.μ., στο Αγαλμα Βενιζέλου.