Τετάρτη 14 Νοέμβρη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Σπουδαίες νίκες για ΑΕΚ και Προμηθέα

Με πρωταγωνιστή τον Χάντερ η ΑΕΚ πέτυχε σημαντική νίκη επί της Λιετκαμπέλις στο ΟΑΚΑ

Eurokinissi Sports

Νίκες που τους διατηρούν ψηλά στη βαθμολογία των ομίλων τους πέτυχαν χτες ΑΕΚ και Προμηθέας Πάτρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του FIBA Champions League.

Με «υπογραφή» Χάντερ

Στο ΟΑΚΑ, η λαβωμένη από απουσίες ΑΕΚ (Σάκοτα, Μέις, Ξανθόπουλος, Καββαδάς) επικράτησε 65-59 της λιθουανικής Λιετκαμπέλις και παρέμεινε στην κορυφή του 3ου ομίλου, με απολογισμό 5 νίκες και 1 ήττα. Σε έναν αγώνα όπου κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες και το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο (31-31 ημίχρονο), στην επανάληψη η «Ενωση» υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ (47-51 στο 30'), στην τελευταία περίοδο όμως ανέβασε στροφές, πίεσε στην άμυνα, πήρε τα ριμπάουντ με τον Ματσιούλις, με τον νεαρό Μωραΐτη να προσφέρει σημαντικές βοήθειες. Επιθετικά τις λύσεις έδωσε για άλλη μια φορά ο Χάντερ (28 πόντοι), ιδιαίτερα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, με τον Λαρεντζάκη (12 π.) να τον ακολουθεί.

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης, Ματσιούλις, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 5, Ρόμπερτσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28.

Λιετκαμπέλις: Ταρόλις 5, Σίνοβετς 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8, Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 Ρουμπστάβιτσους.

Εμεινε «ζεστός» στη Λιθουανία

Μεγάλο «διπλό», που τον διατηρεί ψηλά στον 4ο όμιλο, πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας επί της Νεπτούνας με σκορ 82-83. Ετσι η ελληνική ομάδα επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα στο Στρασβούργο, και με απολογισμό 5-1 έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση, ενώ παραμένει και κοντά στην κορυφή. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπος (16-14, 36-34, 55-57), με τους Λιθουανούς - με κορυφαίους τους Ντελινινκάιτις και Γκραντ - να δείχνουν ότι παίρνουν το πάνω χέρι στα μισά της 4ης περιόδου (67-60), αλλά την ελληνική ομάδα να αντιδρά, με πρωταγωνιστή τον Γκίκα και τα μακρινά του σουτ να περνάει μπροστά με 79-76 και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Νεπτούνας: Ντελινινκάιτις 23, Γκραντ 18, Ολισεβίτσιους 8, Γουίβερ 9, Γουίλιαμς 7, Νταμβράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλαβίνσκας 2.

Προμηθέας: Μπράουν 16, Γκίκας 11, Κασελάκης 5, Λίποβι 2, Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 5, Μέιερ 12, Παρκς 18, Τσαϊρέλης 2.

Να τριτώσει τις επιτυχίες

Προερχόμενος από δύο σερί νίκες, που του έδωσαν βαθμολογική ανάσα, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται σήμερα τη Φρίμπουργκ στην Πυλαία (19.30 - Novasports 2) για τον 2ο όμιλο και θέλει να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς, προκειμένου να μπει για τα καλά στις θέσεις πρόκρισης. Με καλή ψυχολογία από τις απανωτές νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη, και χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, αφού οι μικροενοχλήσεις του Σχίζα δεν εμπνέουν ανησυχία, οι Θεσσαλονικείς εμφανίζονται έτοιμοι για τη νίκη.

Ο Τολιόπουλος υπέγραψε το «θρίλερ» (2020-02-27 00:00:00.0)
Νέα ήττα ο ΠΑΟΚ (2019-10-30 00:00:00.0)
Η άμυνα «σφράγισε» την πρόκριση για την ΑΕΚ (2019-03-14 00:00:00.0)
Βήμα πρωτιάς η ΑΕΚ (2018-12-20 00:00:00.0)
Ελληνογερμανικές κόντρες (2018-10-24 00:00:00.0)
Το... τρις εξαμαρτείν (2016-11-17 00:00:00.0)