Πέμπτη 28 Φλεβάρη 2019
Σελίδα 25
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Πρόκριση - θρίλερ για τον ΠΑΟΚ

Ο κυπελλούχος ΠΑΟΚ και ο Αστέρας Τρίπολης ακολούθησαν την ΑΕΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου, αποκλείοντας Πανιώνιο και Εργοτέλη αντίστοιχα, στους χτεσινούς επαναληπτικούς αγώνες της προημιτελικής φάσης.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ «φλέρταρε» με τον αποκλεισμό αλλά πήρε την πρόκριση, νικώντας 4-2 τον Πανιώνιο στην παράταση και ανατρέποντας την ήττα 2-1 που είχε υποστεί στη Νέα Σμύρνη. Η ρεβάνς είχε συναρπαστική εξέλιξη αλλά και ένταση στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (Μπίσεσβαρ 32'), αλλά οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν άμεσα (Ντουρμισάι 33'). Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πίεσε και τελικά λυτρώθηκε στο 82', όταν ο Σβιντέρσκι έκανε το 2-1 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Πανιώνιος νωρίς (94') ισοφάρισε σε 2-2 με τον Καμαρά και βρέθηκε πολύ κοντά στην πρόκριση. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» όμως πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία τρία λεπτά της παράτασης. Αρχικά ο Ακπομ έκανε το 3-2 στο 117' και στο 119' υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια, στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά. Την απόφαση για τον καταλογισμό του πέναλτι αμφισβήτησε έντονα ο Πανιώνιος. Μάλιστα αρνήθηκε να αγωνιστεί στο υπόλοιπο του αγώνα και οι παίκτες του δεν έκαναν σέντρα.

Στον άλλο επαναληπτικό ημιτελικό της ημέρας, στην Τρίπολη, ο Αστέρας νίκησε ξανά τον Εργοτέλη, αυτή τη φορά με σκορ 4-1, και σε συνδυασμό με το 0-1 της Κρήτης προκρίθηκε στους «4». Η πρόκριση των Αρκάδων ήταν λιγότερο εύκολη απ' ό,τι μαρτυρά το τελικό σκορ της ρεβάνς, καθώς μέχρι και λίγο πριν το τέλος το σκορ ήταν 1-1 (Μπασιάνος 9' - Ιατρούδης 72') και ο Εργοτέλης είχε βάσιμες ελπίδες. Στο 79' όμως ο Αραβίδης με καθοριστικό γκολ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στα τελευταία λεπτά Καλτάς (89') και Φερνάντεθ (93') «καθάρισαν» για τον Αστέρα.

Σήμερα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» αναδεικνύεται η τέταρτη ομάδα των ημιτελικών, με τον Ολυμπιακό να φιλοξενεί τη Λαμία (19.30 - Cosmote Sport 1) στη ρεβάνς του μεταξύ τους 3-3 του πρώτου αγώνα.

Προβάδισμα για τον τελικό ο ΠΑΟΚ (2019-04-04 00:00:00.0)
«Πέταξε» στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ (2018-02-09 00:00:00.0)
Του βρήκε «το κουμπί», του πήρε και πρόκριση (2018-02-08 00:00:00.0)