Σελίδα 21
BASKET LEAGUE
Ξεχώρισαν Περιστέρι και Λαύριο

Οι νίκες του Περιστερίου, που παραμένει αήττητο, και του Λαυρίου, που διατηρήθηκε εντός τετράδας, ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στην 4η αγωνιστική της Basket League.

Στο ΟΑΚΑ το Περιστέρι συνέχισε εντυπωσιακά νικώντας και την ΑΕΚ με 91-90 στην παράταση (κ.α. 79-79), σε έναν αγώνα συναρπαστικό, χορταστικό σε θέμα αλλά και γεμάτο εντάσεις και νεύρα, κυρίως από την πλευρά της γηπεδούχου «Ενωσης». Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Σμιθ με εύστοχο λέι απ μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια 16 δευτερόλεπτα από τη λήξη της παράτασης. Η ΑΕΚ πάντως εξέφρασε έντονα παράπονα για τη διαιτησία, εξαιτίας των οποίων αποβλήθηκε ο τεχνικός της Ηλίας Παπαθεοδώρου. Μετά τον αγώνα η ΚΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση κατά της Ομοσπονδίας.

Σε έναν αγώνα σημαντικό στη μάχη της πρώτης τετράδας, το Λαύριο νίκησε εντός έδρας 66-61 τον Ηφαιστο και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της ομάδας της Λήμνου, που προερχόταν από εντυπωσιακή νίκη επί της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης (15-22, 30-41, 42-50), έκαναν όμως την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κουζέλογου (13 πόντοι).

Στο ντέρμπι των ουραγών στο κλειστό του Παλαιού Φαλήρου, ο Πανιώνιος πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο με σκορ 70-66.

Αλλα αποτελέσματα: Αρης - Ιωνικός Νίκαιας 72-77, Προμηθέας Πάτρας - Κολοσσός Ρόδου 81-80, Λάρισα - Ηρακλής 74-87, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 88-104.

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 8, Περιστέρι 8, Λαύριο 7, Προμηθέας 7, Ηφαιστος 7, Ηρακλής 7, Προμηθέας 7, Ιωνικός 6, ΠΑΟΚ 5, Αρης 5, Λάρισα 5, Κολοσσός Ρόδου 5, ΑΕΚ 5, Πανιώνιος 5, Ρέθυμνο 4.