Φοιτητικοί σύλλογοι, φορείς, κόμματα, διάφορες οργανώσεις, σωματεία, η ΟΛΜΕ, Σύλλογοι Εκπαιδευτικών κ.λπ. συγκεντρώθηκαν πριν τις 4 το απόγευμα της Κυριακής στην πλατεία Κλαυθμώνος και με συνθήματα κατευθύνθηκαν προς την αμερικάνικη πρεσβεία.
Η κεφαλή της πορείας έφτασε στη Β. Σοφίας περίπου στις 6 το βράδυ. Νωρίτερα, όταν έκλεισαν οι πύλες του Πολυτεχνείου, φοιτητικοί σύλλογοι πραγματοποίησαν προσυγκέντρωση και με πορεία κατευθύνθηκαν στην πλατεία Κλαυθμώνος περιμένοντας να ξεκινήσει η διαδήλωση.
Αργότερα, επεισόδια σημειώθηκαν στην πλατεία Εξαρχείων όταν συγκεντρώθηκαν σε αυτήν περίπου 200 άτομα, μετά το τέλος της πορείας για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.