Τετάρτη 5 Φλεβάρη 2020
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 94-69
«Πάγωσε» στο Κάουνας

Βήμα προς τα πίσω και περαιτέρω ψαλίδισμα των όποιων ελπίδων του για πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας επιφύλαξε η 23η αγωνιστική για τον Ολυμπιακό, που υπέστη βαριά ήττα με σκορ 94-69 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Ηταν η 14η ήττα των «ερυθρολεύκων» στην κανονική περίοδο, που τους απομακρύνει κι άλλο από την οκτάδα.

Αντιμετωπίζοντας σοβαρά προβλήματα στην άμυνα αλλά και νέους τραυματισμούς (των Ροτσέστι και Σπανούλη, οι οποίοι αποχώρησαν), ο Ολυμπιακός εξαρχής «κυνηγούσε» στο σκορ (22-17 στο 10', 46-37 ημίχρονο), στη δε επανάληψη κατέρρευσε: Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Μιλάκνις κυριάρχησαν πλήρως και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 24 πόντους (69-45 στο 30'), επίπεδα στα οποία κινήθηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ζαλγκίρις: Γουόκαπ 12, Ρίβερς 12, Λεκαβίτσιους 11, Χέιζ 2, Βένσκους, Γιανκούνας 1, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19, Γκέμπεν 12, Γιοκουμπάιτις 7, ΛεΝτέι 7, Ουλανόβας 11.

Ολυμπιακός: Ρότσεστι 6, Μπάλντουιν 9, Πολ 7, Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2, Σπανούλης 5, Μιλουτίνοφ 8, Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 3, Ρούμπιτ 10, Ελις 4.