Με επιστολή του προς τον ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δ. Κουτσούμπα, ο πρέσβης της Παλαιστίνης στη χώρα μας, Μαρουάν Τουμπάσι, εκφράζει τις ευχαριστίες του σημειώνοντας: «Σας στέλνω τους θερμούς χαιρετισμούς μου, και έχω την τιμή να σας ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σας και την ύψωση της φωνής σας στον δίκαιο αγώνα του Παλαιστινιακού λαού, με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα Αλληλεγγύης με τον Παλαιστινιακό λαό, στις 29 Νοεμβρίου 2020, όπου υποστηρίζονται οι αρχές της Δημοκρατίας, της Ελευθερίας, της Αξιοπρέπειας και της Ευημερίας. Ευχόμαστε σε εσάς και στους Ελληνες φίλους μας πρόοδο, ευημερία και περαιτέρω εμβάθυνση των ιστορικών σχέσεων φιλίας ανάμεσα στην Ελλάδα και την Παλαιστίνη. Δράττομαι της ευκαιρίας αυτής για να σας ανανεώσω, κ. Κουτσούμπα, τη διαβεβαίωση του σεβασμού και της εκτίμησής μου».