Θανατηφόρο «ατύχημα» - επιβεβαίωση της ανάγκης να θωρακιστεί το «Θριάσιο» αντί να μετατραπεί αποκλειστικά σε νοσοκομείο Covid
Ενας ακόμα εργάτης, ο τέταρτος μέσα σε μια βδομάδα, έχασε τη ζωή σε εργοτάξιο επέκτασης επιχείρησης στον Ασπρόπυργο, της «Drapa Chemie - Δρακόπουλος ΑΕ», όπως καταγγέλλουν το Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Χημικής Βιομηχανίας Αττικής και το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας. Το θανατηφόρο εργατικό «ατύχημα» συνέβη προχτές, Τρίτη, όταν κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες μια μεγάλη σιδερένια πόρτα καταπλάκωσε τον εργάτη, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί.
Πρόκειται για μια ακόμα τραγωδία στην καρδιά της βιομηχανικής ζώνης της Δυτικής Αττικής, όπου δεκάδες χιλιάδες εργάτες δουλεύουν στη βαριά βιομηχανία, σε αποθήκες και εργοτάξια, επιβεβαιώνοντας τον εγκληματικό χαρακτήρα της μετατροπής του μοναδικού νοσοκομείου της περιοχής, του «Θριασίου», αποκλειστικά για Covid περιστατικά. Η μετατροπή ουσιαστικά στερεί από τους εργαζόμενους μια δομή προστασίας τους, ειδικά σε ένα έκτακτο γεγονός, αφού είναι γνωστό ότι εκεί τα εργατικά «ατυχήματα» είναι καθημερινότητα.
Τα δύο Συνδικάτα σε κοινή ανακοίνωσή τους απαιτούν «εδώ και τώρα να διαλευκανθούν τα αίτια του δυστυχήματος και να αποδοθούν ευθύνες», τονίζοντας πως «δεν μπορεί να είναι άμοιροι ευθυνών οι εργοδότες και για όλα να φταίει "η κακιά στιγμή"». Χτες το πρωί το Συνδικάτο Χημικής Βιομηχανίας βρέθηκε στο εργοστάσιο της επιχείρησης και με παρέμβασή του πραγματοποιήθηκε Γενική Συνέλευση των εργαζομένων. Τονίστηκε η ανάγκη οι εργαζόμενοι με οργανωμένο αγώνα μέσα από τα συνδικάτα να υπερασπιστούν τη ζωή τους και να απαιτήσουν: Να παρθούν τώρα όλα τα απαραίτητα μέτρα υγείας και ασφάλειας στους χώρους δουλειάς, να γίνουν άμεσα προσλήψεις επιθεωρητών στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας, να μη συγκαλυφθούν οι ευθύνες της εργοδοσίας.