Κάλεσμα συμμετοχής στο σημερινό συλλαλητήριο
«Το νομοσχέδιο - έκτρωμα αφορά κάθε εργάτη και υπάλληλο γιατί στοχεύει στα παιδιά του, συνολικά στη νέα γενιά. Δεν βελτιώνεται. Πρέπει να πάει στα σκουπίδια!» τονίζει το ΠΑΜΕ σε ανακοίνωσή του, καλώντας τους εργαζόμενους να συμμετάσχουν μαζικά στο σημερινό συλλαλητήριο για την απόσυρση του νομοσχεδίου.
«Η κυβέρνηση της ΝΔ και το υπουργείο Παιδείας φέρνουν για ψήφιση, μέσα στο κατακαλόκαιρο που τα σχολεία είναι κλειστά, ένα ακόμα πολυνομοσχέδιο - έκτρωμα, σαν αυτό που ψήφισαν λίγες ημέρες πριν για τα Εργασιακά.
Θα περίμενε κανείς, έπειτα από σχεδόν δύο χρόνια που τα σχολεία ανοιγοκλείνουν και οι μαθητές βρέθηκαν σε πολύμηνο καθεστώς τηλεκπαίδευσης, μέριμνα της κυβέρνησης να ήταν η αντιμετώπιση των τεράστιων προβλημάτων που δημιουργήθηκαν από το κλείσιμο των σχολείων, να παρθούν μέτρα για την ουσιαστική κάλυψη της ύλης και την αντιμετώπιση των μαθησιακών κενών, να μονιμοποιηθούν οι χιλιάδες εκπαιδευτικοί που εργάζονται με ελαστικές σχέσεις εργασίας, να παρθούν μέτρα ώστε να μην ξανακλείσουν τα σχολεία του χρόνου κ.α.
Ομως ούτε λέξη δεν υπάρχει στο νομοσχέδιο για τα παραπάνω! Το αντίθετο!
Βάζουν επιπλέον ταξικά εμπόδια στα νέα παιδιά και στα όνειρά τους, ειδικά στα παιδιά των βιοπαλαιστών, των ανθρώπων του μόχθου», σημειώνεται στην ανακοίνωση.
Το ΠΑΜΕ αναφέρεται εκτενώς στα όσα φέρνει η κυβέρνηση, προχωρώντας στον δρόμο όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων, όπως τη μετατροπή του σχολείου σε επιχείρηση, που θα αναζητεί χρήματα από τους γονείς, από επιχειρήσεις, αλλά και από χορηγούς για να λειτουργήσει, την κατηγοριοποίηση των σχολείων σε «καλά» και σε «κακά», σε «πλούσια» και «φτωχά», τη δημιουργία σχολείων πολλών ταχυτήτων, με διαφορετική χρηματοδότηση, διαφορετικό πρόγραμμα, διαφορετικά μαθήματα, διαφορετικά σχολικά βιβλία, ανάλογα τελικά με την τσέπη των γονιών στην περιοχή που βρίσκεται το σχολείο, την περαιτέρω υποβάθμιση της μόρφωσης, την «αξιολόγηση» των εκπαιδευτικών για να αποδεχτούν σαν δεδομένα τα παραπάνω.
«Εργάτη κάνε υπόθεση δική σου το μέλλον και τη μόρφωση που θα έχει το παιδί σου!» καλεί το ΠΑΜΕ, διεκδικώντας: