Πέμπτη 7 Φλεβάρη 2002
ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 0-4
Επιβλητική πρόκριση

Οι τρεις (Τσάρτας, Νικολαΐδης, Ιβιτς) από τους τέσσερις σκόρερς της ΑΕΚ, πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη - πρόκριση

Με επιβλητικό τρόπο πήρε η ΑΕΚ το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Η «Ενωση» δεν άφησε περιθώρια στον... λαβωμένο, από τις πολλές απουσίες, ΠΑΟΚ τον οποίο και συνέτριψε με 4-0, δίνοντας άλλο τόνο στην πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι, με τον αέρα του εκτός έδρας τέρματος, από την ήττα με 2-1 στη Νέα Φιλαδέλφεια, προσπάθησαν από την αρχή να φτάσουν στο γκολ αλλά στο 27' ο Νικολαΐδης έβγαλε την μπαλιά στον Ιβιτς και ενώ εκείνος ήταν μόνος με τον Πουρλιοτόπουλο, ο Κουλακιώτης τον ανέτρεψε στην περιοχή αναγκάζοντας τον διαιτητή Τσαγκαράκη να του δείξει την κόκκινη κάρτα και να δώσει το πέναλτι που το μετέτρεψε σε γκολ ο Τσάρτας. Και ενώ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε ν' αντιδράσει, ο Λάκης (39') με πλασέ έκανε το 0-2. Στην επανάληψη, ο Νικολαΐδης συνέχισε τον χορό των τερμάτων (47') και έθαψε τις ελπίδες για πρόκριση των γηπεδούχων ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ιβιτς στο 90'.

Ο Μπάγεβιτς παραδέχτηκε πως η ΑΕΚ έφτασε δίκαια στην πρόκριση. «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά, δημιουργήσαμε 2-3 καλές ευκαιρίες, είχαμε την υπεροχή, μέχρι που δεχτήκαμε το γκολ και την αποβολή. Μετά τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για μας και ιδιαίτερα μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Κάπου βγήκε η κούραση. Φάνηκε ότι στο β΄ ημίχρονο δεν είχαμε λύσεις. Οπως κερδίζουμε, έτσι πρέπει να ξέρουμε και να χάνουμε. Θα προσπαθήσουμε να ξεκουράσουμε παίκτες. Δεν έχω μιλήσει για απουσίες όλον αυτόν τον καιρό. Με τους παίκτες που έχουμε, θα προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε. Η ήττα βέβαια είναι βαριά. Το ξέρουμε. Καταλαβαίνουμε ότι οι φίλαθλοι έχουν πικραθεί αλλά πιστεύω ότι θα μείνουν μαζί μας και θα μας βοηθήσουν στη συνέχεια».

Από την άλλη, ο Σάντος δε θεώρησε εύκολη την επικράτηση της ομάδας του: «Εγιναν καλές φάσεις και εμείς ήμασταν πιο τυχεροί να σκοράρουμε στις σωστές στιγμές. Μετά το 0-1 και με παίκτη παραπάνω, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Βέβαια, όταν παίζεις με 11 εναντίον 10, μπορεί και να στραφεί αυτό εναντίον σου αν εσύ χάσεις την αυτοσυγκέντρωσή σου και ο αντίπαλος βρει τη δύναμη να το ξεπεράσει. Οι παίκτες μου όμως έπαιξαν με την ίδια σοβαρότητα και μετά το 0-1. Φτάσαμε στο 0-2 λίγο πριν το ημίχρονο και στο 0-3 στο ξεκίνημα του δευτέρου, σε ένα σημείο-κλειδί. Εκεί, το ματς είχε τελειώσει και μετά περιμέναμε απλά να περάσει ο χρόνος».

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Νάστος, Κωνσταντινίδης, Κατσαμπής, Χασιώτης, Κουλακιώτης, Κούτσης, Σπάσιτς (62' Ζέμαν), Γεωργιάδης, Οκκάς (53' Ζαβαντίας), Γιασεμάκης (76' Φρούσσος)

ΑΕΚ: Χιώτης, Γεωργέας, Κασάπης, Φερούζεμ, Γκαμάρα, Λάκης, Ζήκος (58' Πετκόφ), Ζαγοράκης, Ιβιτς, Τσάρτας, Νικολαΐδης (75' Φόλια).

«Αχτίδα» αισιοδοξίας (2004-03-19 00:00:00.0)
Αντεπίθεση Ιβιτς (2003-07-30 00:00:00.0)
Αξιζε κάτι παραπάνω (2002-09-26 00:00:00.0)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2002-05-09 00:00:00.0)
Το πρώτο... ημίχρονο (2001-10-18 00:00:00.0)
Δια... ποδός Νικολαΐδη (2000-09-19 00:00:00.0)