Τρίτη 19 Σεπτέμβρη 2000
ΑΕΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ 2 - 0
Δια... ποδός Νικολαΐδη

Μπορεί τα γενέθλια του Ντέμη Νικολαΐδη να ήταν την Κυριακή, αυτός όμως τα γιόρτασε με μια ημέρα καθυστέρηση. Χάρις στο διεθνή σέντερ φορ που για άλλη μια φορά... καθάρισε, η ΑΕΚ άνοιξε επιτυχημένα την πρεμιέρα για το νέο πρωτάθλημα. Στο «Νίκος Γκούμας» επικράτησε του Ηρακλή με 2-0 χάρις σε δυο προσωπικά γκολ του Νικολαΐδη και βέβαια τις εμπνεύσεις του Βασίλη Τσάρτα.

Μπροστά σε 15.000 θεατές η Ενωση έπαιξε πολύ καλύτερα απ ό,τι πριν μια βδομάδα στην Ουγγαρία κόντρα στη Βάσας, ικανοποιώντας τους οπαδούς της αλλά και τον τεχνικό της ομάδας Γιάννη Παθιακάκη. Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι φρόντισαν να πάρουν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Χωρίς περιττές ενέργειες και κυνηγώντας την ουσία, έφθασαν στη νίκη. Στα αξιοσημείωτα και η πολύ καλή πρώτη παρουσία του Βραζιλιάνου Φέρουζεμ στην άμυνα, όπου σε αρκετές περιπτώσεις ήταν αυτός που αποσόβησε τα χειρότερα. Ο διεθνής παίκτης έδεσε πολύ καλά με τον Καψή, κάνοντας ένα αξιόπιστο δίδυμο στην άμυνα,.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 43` όταν μετά από μπαλιά του Βασίλη Τσάρτα οι Νικολαΐδης, Ρουίς βρέθηκαν στην περιοχή με μόνο αμυντικό τον Ταβλαρίδη. Στο 80` πάλι ο Βασίλης Τσάρτας που ήταν ο κουμανταδόρος του κέντρου μετά από άψογη εκτέλεση φάουλ βρήκε μόνο του τον Νικολαΐδη στην περιοχή που σημείωσε το δεύτερο γκολ.

ΑΕΚ: Ατματζίδης, Φέρουζεμ, Καψής, Ζαγοράκης (73` Λάκης), Κασάπης, Ζήκος Πέτκοφ, Νάβας (90+ Κοπιτσής), Τσάρτας, Νικολαϊδης. Ρουίς (83 Δέλλας).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ράινκε, Ταβλαρίδης, Ξενίδης, Σμετ (74` Σαπουτζής), Χατζί, Μιλόγιεβιτς, Στολτίδης, Μιστρόι, Εντερσον, Κωνσταντινίδης (74` Ντεμπά), Χάγκαν (65` Γκοϊγκοβιτς).

Τα πάνω κάτω έφερε στην Κρήτη ο Αρης καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος νίκησε τον ΟΦΗ με 3-2. Οι «Ευρωπαίοι» Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν τις προθέσεις τους καθώς μέσα στα πρώτα 15 λεπτά προηγούνταν με 2-0 με γκολ των Μάουρο και Γκόμεζ. Ο Αρης το μόνο που κατάφερε να κάνει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν να μειώσει σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χριστοδούλου (38'). Η επανάληψη ανήκε στους «κίτρινους», καθώς ανέτρεψαν τα προγνωστικά. Χάρις στα γκολ του Χριστοδούλου και Κυζερίδη έφυγε από το Ηράκλειο με τους τρεις βαθμούς.