Πέμπτη 16 Δεκέμβρη 2021
Σελίδα 25
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Μοιρασιά στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Α' ομίλου της Premier ανδρών στο χάντμπολ μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού που ήρθαν ισόπαλοι 26-26 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Με το αποτέλεσμα η ΑΕΚ παρέμεινε στην πρώτη θέση κρατώντας τη διαφορά ασφαλείας (4 β.) από τους δεύτερους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο μέρος διατηρώντας σταθερή διαφορά στο προβάδισμα (3-5, 6-8, 9-11, 10-13, 11-16 ημίχρονο) με μπροστάρη τον Μαντόρο (8 γκολ). Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Ουγκάλντε (10 γκολ) έφτασαν το ματς στα ίσα λίγο πριν από το φινάλε (24-24), με το τελευταίο δίλεπτο να είναι για γερά νεύρα. Μετά τη λήξη επικράτησε ένταση, με την ΑΕΚ να διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση που έφερε την ισοφάριση του Ολυμπιακού.

Στην κόντρα κορυφής για τον 2ο όμιλο ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Εδεσσα επικρατώντας του Αερωπού με 21-22 τον οποίο προσπέρασε στη βαθμολογία ανεβαίνοντας στην κορυφή.

Αλλα αποτελέσματα: Ζαφειράκης - Δράμα 27-28, Ιωνικός - Διομήδης Αργους 29-28.