Πέμπτη 21 Φλεβάρη 2002
Γλυκιά ήττα

Είκοσι ένα λεπτά, ήταν αρκετά για να χαρίσουν χτες στον Ολυμπιακό την πανηγυρική πρόκρισή του στο φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη λήξη του πρώτου σετ της αναμέτρησης με τη ρωσική Λουζνίκι στην έδρα τους, ήξεραν ότι είχαν κατακτήσει για δέκατη φορά στην ιστορία τους το πολυπόθητο εισιτήριο, καθώς μετά τη νίκη που πήραν στη Ρωσία με 3-0 το μόνο που έμενε για να «σφραγίσουν» την πρόκριση ήταν ένα κερδισμένο σετ. Ωστόσο το 25-16 με το οποίο η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι εξασφάλισε την επιτυχία προκάλεσε εφησυχασμό στους «ερυθρόλευκους» που τελικά γνώρισαν ανώδυνη ήττα με 3-2 (16-25, 17-25, 25-21, 25-18, 12-15). Μετά τον αγώνα ο πασαδόρος της ομάδας του Πειραιά Βασίλης Κουρνέτας, τόνισε πώς «Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Ο Ολυμπιακός πια έχει αποβάλει κάθε φόβο για όποιον αντίπαλο. Αρκεί να παίζει καλά».