Σελίδα 22
ΡΕΠΟΡΤΑΖ
SUPER LEAGUE 1
Σφράγισε τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε πανηγυρικά ο Ολυμπιακός, χάρη στη νίκη του με 2-1 στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ σε εξ αναβολής ματς για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1. Οι «ερυθρόλευκοι», που θα εξασφάλιζαν μαθηματικά τον τίτλο και μόνο με έναν βαθμό, χάρη στη νίκη τους έφτασαν τους 76 βαθμούς, έναντι 60 του 2ου ΠΑΟΚ, 4 αγωνιστικές πριν τη λήξη της σεζόν. Είναι το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό, το 10ο τα τελευταία 12 χρόνια και 47ο συνολικά στην ιστορία του.

Στο χτεσινό ματς οι γηπεδούχοι, που παρέμειναν για όγδοο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Μουργκ (10') και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι», χάρη και στις αλλαγές του Μαρτίνς (Αγκιμπού, Ελ Αραμπί και Ροντρίγκες), πήραν τον έλεγχο, πίεσαν και έφτασαν στην ανατροπή με τα γκολ των Λόπεζ (51') και Ρεάμπτσουκ (62').