Τετάρτη 7 Σεπτέμβρη 2022
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022
«Ξύπνησε» στο β' μέρος και κλείδωσε την πρωτιά η Εθνική

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα νίκησε 99-79 την Ουκρανία στο Μιλάνο για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, έκανε το 4 στα 4 και εξασφάλισε την πρόκρισή της ως 1η του ομίλου, μία αγωνιστική πριν το τέλος της α' φάσης. Περιμένει λοιπόν τώρα τον αντίπαλό της στη φάση των «16», στο Βερολίνο, ο οποίος θα είναι η ομάδα που θα καταλάβει την 4η θέση στον 4ο όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της τέταρτης νίκης της Εθνικής ήταν ξανά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που πραγματοποίησε ρεκόρ σκοραρίσματος με την Εθνική (41 πόντοι). Μεγάλη εμφάνιση και από τον Νικ Καλάθη, αλλά και καθοριστικοί στο δεύτερο ημίχρονο οι Ντόρσεϊ και Παπαγιάννης.

Απέναντι στους αξιόμαχους Ουκρανούς, που προέρχονταν από μεγάλη νίκη επί της Ιταλίας, η Εθνική συνάντησε αρκετά προβλήματα στο πρώτο μέρος, και στην άμυνα και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δώσει δικαιώματα: Οι Ουκρανοί, με σκληρές άμυνες, συχνά στα όρια του αντιαθλητικού, και τον Σάνον μπροστάρη επιθετικά, είχαν σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα 20 λεπτά. Από την τρίτη περίοδο και μετά όμως η εικόνα της Εθνικής άλλαξε προς το καλύτερο, η άμυνα «έσφιξε» και οι Γ. Αντετοκούνμπο - Καλάθης την οδήγησαν σε ένα ξέσπασμα που την έφερε μπροστά στο 30' με 71-57. Στην τελευταία περίοδο μπήκε στην επιθετική «εξίσωση» και ο Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα οτ σκορ να πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ελλάδα: Αγραβάνης 5, Γ. Αντετοκούνμπο 41, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13, Ντόρσεϊ 13, Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7.

Ουκρανία: Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2), Μίχαϊλιουκ 16 (1), Πούστοβι 6, Σάνον 16 ( 3), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2.

• O Γ. Αντετοκούνμπο οδήγησε την Εθνική στη νίκη επί της Ουκρανίας και στην πρωτιά στον 3ο όμιλο

INTIME SPORTS

Σε άλλο χτεσινό ματς του 3ου ομίλου η Εσθονία πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, 94-62 επί της Μεγάλης Βρετανίας.
  • Η βαθμολογία: ΕΛΛΑΔΑ 4-0, Ουκρανία 3-1, Κροατία 2-1, Εσθονία 1-3, Ιταλία 1-2, Μ. Βρετανία 0-4 (δεν περιλαμβάνεται ο χτεσινοβραδινός αγώνας Κροατίας - Ιταλίας).
Ανακοινώθηκε η αποστολή της Εθνικής ανδρών (2024-02-14 00:00:00.0)
Εκανε το 3 στα 3 και πάει Βερολίνο η Εθνική (2022-09-06 00:00:00.0)
Τον δρόμο για την επιστροφή στις διακρίσεις ψάχνει η Εθνική (2022-09-03 00:00:00.0)