Αλήθεια, δεν υπάρχουν παράνομες παρακολουθήσεις από ιδιώτες, μεγαλοπαράγοντες, μυστικές υπηρεσίες, ή και την ίδια την ΕΥΠ, παραβιάζοντας ακόμη κι αυτήν την άθλια «νομιμότητα» που διαμόρφωσαν οι κυβερνήσεις; Αλήθεια, δεν γνωρίζει ο/η συντάκτης του σχολίου ότι στο πλαίσιο του Ποινικού Κώδικα μπορούν πολύ εύκολα να προβλεφθούν διακεκριμένες περιπτώσεις του βασικού αδικήματος ή και επιβαρυντικές περιστάσεις, έτσι ώστε να ξεχωρίσει ο απατημένος/η σύζυγος (που όντως δεν μπορεί να τιμωρείται το ίδιο) από τον κρατικό υπάλληλο, από τον μεγαλοεπιχειρηματία ή από τον πράκτορα μιας μυστικής υπηρεσίας, που κάνει υποκλοπές - παρακολουθήσεις στρεφόμενος όχι φυσικά σε βάρος του/της συζύγου του, που υποψιάζεται ότι τον απατά, αλλά σε βάρος άλλων προσώπων; Αλήθεια, θα μας πει γιατί δεν προβλέφθηκαν τέτοιες περιπτώσεις στην ποινική νομοθεσία, ούτε από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ούτε από την κυβέρνηση της ΝΔ, εν είδει δικομματικής «ομερτά»; Ηταν μήπως κι αυτό στο πλαίσιο του εξορθολογισμού των ποινών ή μήπως του ανορθολογισμού και του «πλυντηρίου», όπου εξομοιώνονται ανόμοιες υποθέσεις για να πέφτουν στα μαλακά κάποιοι; Με αγωνία αναμένουμε τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα... Αν υπάρχουν!