Σελίδα 26
SUPER LEAGUE
Κούρσα τίτλου για δύο

Ξέφυγαν στην κορυφή ΠΑΟ και ΑΕΚ μετά τις νίκες τους σε Τούμπα και Φάληρο

Μετά το 2018 και 16 αγώνες, η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον Ολυμπιακό

Σε κούρσα για δύο μετατρέπεται η φετινή κόντρα για τον τίτλο στη Super League, με τους δύο «συγκάτοικους» της κορυφής, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, να ξεφεύγουν πλέον από τους διώκτες τους, μετά τις σπουδαίες εκτός έδρας νίκες τους σε Τούμπα και Φάληρο για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ. Αντίθετα Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν αρκετά πίσω, ενώ ο Αρης πήρε σημαντικό προβάδισμα στην κόντρα για την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Ωστόσο η αγωνιστική σημαδεύτηκε από την ένταση και τα έκτροπα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» προς το τέλος και μετά τη λήξη του ντέρμπι Ολυμπιακού - ΑΕΚ, με αποκορύφωμα τις συμπλοκές οπαδών και αστυνομίας εντός του αγωνιστικού χώρου. Με τα όσα συνέβησαν ουσιαστικά να αποτελούν πλευρά της γενικότερης όξυνσης των πολύπλευρων επιχειρηματικών ανταγωνισμών στον χώρο του ποδοσφαίρου το τελευταίο διάστημα.

Στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-1 (Μπερνάρ 38', Ιωαννίδης 90'+1 πέναλτι - Ντάγκλας Αουγκούστο 85'), ξεπερνώντας ένα σημαντικό εμπόδιο στην πορεία του για τον φετινό τίτλο και διατηρώντας την ψυχολογία του σε ιδανικά επίπεδα ενόψει της συνέχειας. Σε ένα ανοιχτό ματς που κρίθηκε στο φινάλε, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος ενώ οι γηπεδούχοι, ανεβάζοντας την πίεση στο τελευταίο 20λεπτο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Τα τελευταία λεπτά και οι καθυστερήσεις συνοδεύτηκαν από αρκετή ένταση, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη χάρη σε εύστοχο πέναλτι (σε ανατροπή του Ιωαννίδη) το οποίο αμφισβητήθηκε από τον ΠΑΟΚ, για τον οποίο ακυρώθηκε αντίστοιχη αρχική υπόδειξη, μέσω VAR.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» η ΑΕΚ έφτασε σε σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-1 (Γκατσίνοβιτς 7', Λιβάι Γκαρσία 82' πέναλτι, Μάνταλος 90'+2 - Μπακαμπού 54'), που τη διατηρεί στο κυνήγι του τίτλου, σπάζοντας μια δυσμενή παράδοση στο εν λόγω γήπεδο από το 2018. Η «Ενωση» ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, όταν κυριάρχησε επιθετικά και προηγήθηκε, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν στις αρχές της επανάληψης και να ανεβάζουν ρυθμούς. Ωστόσο οι παίκτες του «Δικεφάλου» ισορρόπησαν στο τελευταίο 20λεπτο και σφράγισαν τη νίκη. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται έντονα για τις αποφάσεις του Ιταλού διαιτητή Μάσα, κυρίως για το κερδισμένο πέναλτι της ΑΕΚ, που έφερε το δεύτερο γκολ, αλλά και το τρίτο τέρμα.

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης έκανε ο Αρης, μετά τη σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου με 3-0 (Νταρίντα 67', Καμαρά 77', 80').

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 72, ΑΕΚ 72, Ολυμπιακός 63, ΠΑΟΚ 60, Αρης 44, Βόλος 40.
Πλέι άουτ: Ανάσες για Λαμία και ΠΑΣ

Η Λαμία και ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν οι κερδισμένοι της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ για την παραμονή, πετυχαίνοντας σημαντικές νίκες που τους έδωσαν βαθμολογικές ανάσες.

Τα αποτελέσματα: Λαμία - Ατρόμητος 1-0, ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης 0-0, ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 3-1, Λεβαδειακός - Ιωνικός 2-2.

Η βαθμολογία: Ατρόμητος 34, ΟΦΗ 34, Αστέρας Τρίπολης 29, Παναιτωλικός 29, ΠΑΣ Γιάννινα 27, Λαμία 26, Ιωνικός 25, Λεβαδειακός 23.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία (2024-03-05 00:00:00.0)
Ανατροπή στου Χαριλάου ο Παναθηναϊκός (2023-02-14 00:00:00.0)