Το τρόπαιο του 3ου UEFA Nations League κατέκτησε η Ισπανία, η οποία στο πλαίσιο της τελικής φάσης της διοργάνωσης, που πραγματοποιήθηκε στην Ολλανδία, επικράτησε στον τελικό της Κροατίας με 5-4 στα πέναλτι, μετά από ισοπαλία 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Ετσι οι Ιβηρες πρόσθεσαν ένα ακόμα τρόπαιο στην συλλογή της Εθνικής, που περιλαμβάνει ένα Μουντιάλ, 3 Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και 1 χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο. Το τρόπαιο του Nations League έχουν κατακτήσει πριν την Ισπανία η Πορτογαλία και η Γαλλία.
Σε έναν τελικό χωρίς πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να προσέχουν αρκετά τις άμυνές τους, έμειναν χωρίς σκορ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα πέναλτι. Εκεί πρωταγωνιστής για τη «Φούρια Ρόχα» αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας Ουνάι Σιμόν, αποκρούοντας στις εκτελέσεις των Μάγερ και Πέτκοβιτς. Για τους Ισπανούς ευστόχησαν οι Χοσέλου, Ρόδρι, Μερίνο, Ασένσιο και Καραβαχάλ, ενώ αστόχησε (δοκάρι) ο Λαπόρτ. Για τους Κροάτες εύστοχοι ήταν οι Βλάσιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς και Πέρισιτς.
Ισπανία: Σιμόν, Νάβας (97' Καρβαχάλ), Λε Νορμάν (78' Νάτσο), Λαπόρτ, Αλμπα, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ (78' Μερίνο), Ασένσιο, Γκάβι (87' Ολμο), Πίνο (66' Φάτι), Μοράτα (66' Χοσέλου).
Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (112' Στάνισιτς), Σούταλο, Ερλιτς, Πέρισιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Πάσαλιτς (62' Πέτκοβιτς), Κράμαριτς (90'+1 Μάγερ), Ιβάνουσετς (78' Βλάσιτς).