Τρίτη 20 Ιούνη 2023
Σελίδα 30
EUROBASKET ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023
Λύγισε στο φινάλε η Εθνική

Δεν τα κατάφερε τελικά η Εθνική γυναικών να προκριθεί στα προημιτελικά του Eurobasket 2023 που διεξάγεται σε Σλοβενία και Ισραήλ γνωρίζοντας την ήττα από την Τσεχία με 79-76 για τους αγώνες μπαράζ. Οι Ελληνίδες παίκτριες, παρά την πολύ καλή προσπάθειά τους σε όλο το ματς, λύγισαν από τις ανταπάλους τους που επέδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Η ελληνική ομάδα, έχοντας πρωταγωνίστρια την Φασούλα, πήρε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο (18-11), ενώ παρά την αντίδραση της Τσεχίας στη δεύτερη περίοδο κρατήθηκε μπροστά στο σκορ (41-42) μέχρι το ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι Τσέχες, βρίσκοντας τις λύσεις στα περιφερειακά σουτ, απέκτησαν προβάδισμα (57-51), με την Ελλάδα όμως να ανακάμπτει και να φέρνει το ματς ξανά στα ίσια μέχρι το 30' (61-61). Ενα επιθετικό «μπλακάουτ» της ελληνικής ομάδας στην 4η περίοδο σε συνδυασμό με τα αμυντικά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στην Τσεχία να δημιουργήσει διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο (75 - 71), την οποία κράτησε μέχρι το τέλος παρά την αντίδραση της Εθνικής.

ΤΣΕΧΙΑ: Μπρεζίνοβα, Χάμζοβα 3, Χολεσίνσκα 19 (1), Στουπάλοβα 10 (2), Βιοράλοβα 6 , Αντέλοβα 7 (1), Τσέχοβα 7, Παούροβα 4, Σίποβα 15 (1 τρίποντο, 8/8 βολές), Βοράτσκοβα, Ζεϊτχαμέροβα 8 (2)

ΕΛΛΑΔΑ: Χριστινάκη 11 (1), Φασούλα 26, Παυλοπούλου 6 (1), Σπανού 22 (1), Τσινέκε 7 (1), Μποσγανά, Σωτηρίου, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 4