Καλή αλλά άτυχη

Η Εθνική ηττήθηκε από τη Γαλλία στο Παρίσι αλλά διατηρεί ελπίδες πρόκρισης

Παρά την καλή εμφάνιση η Εθνική δεν απέφυγε την ήττα από τη Γαλλία στο Παρίσι

Copyright 2023 The Associated

Πληρώνοντας τις άτυχες στιγμές στο δεύτερο μέρος η Εθνική ανδρών, παρά τη γενική καλή εμφάνιση, υπέστη ήττα χτες στο Παρίσι από την ισχυρή Γαλλία με 1-0, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του ομίλου της στα προκριματικά του Euro 2024. Ωστόσο ακόμα και έτσι η Εθνική, χάρη στη νίκη επί της Ιρλανδίας με 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική, συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από τους πρωτοπόρους Γάλλους, διατηρώντας τις ελπίδες πρόκρισης.

Στον χτεσινό αγώνα το ελληνικό συγκρότημα απέναντι στο φαβορί του ομίλου αλλά και της διοργάνωσης γενικότερα στάθηκε αξιοπρεπώς δείχνοντας χαρακτήρα. Στο πρώτο μέρος μπορεί να μην απείλησε και να κράτησε την μπάλα, ωστόσο με καλή αμυντική λειτουργία απορρόφησε την πίεση των γηπεδούχων και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (ευκαιρίες Μουανί, Κουντέ).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ωστόσο οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γκριεζμάν (ανατροπή από τον Μαυροπάνο) το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Εμπαπέ (55'). Με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει την αρχική εκτέλεση αλλά μέσω VAR ορίστηκε επανάληψη (λόγω πρόωρης εισόδου στην περιοχή του Μαυροπάνου). Λίγο μετά στο 69' η αποβολή του Μαυροπάνου (με απευθείας κόκκινη) έκανε πιο δύσκολη την αποστολή της Εθνικής. Με τους Ελληνες διεθνείς πάντως ακόμα και έτσι να στέκονται άριστα στο γήπεδο αμύνθηκαν σωστά (παρά κάποιες ευκαιρίες των αντιπάλων) αποφεύγοντας τα ακόμη χειρότερα ενώ προσπάθησαν και να απειλήσουν.

ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντές, Γκριεζμάν (85` Ενκολού), Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν (76` Ντεμπελέ) , Κολό Μουανί (85 Ζιρού), Εμπαπέ.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης (64` Φούντας), Κουρμπέλης (86` Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (69` Ρέτσος), Μάνταλος, Μασούρας (69` Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (64` Παυλίδης).

• Στο άλλο ματς του ομίλου η Ιρλανδία νίκησε το Γιβραλτάρ με 3-0 ενώ η Ολλανδία είχε ρεπό

Η βαθμολογία: Γαλλία 12, ΕΛΛΑΔΑ 6, Ιρλανδία 3, Ολλανδία 3, Γιβραλτάρ 0.

«Σπόντα» πρόκρισης για τη Γαλλία (2024-07-02 00:00:00.0)
Τη δεύτερη νίκη ψάχνει η Ελλάδα (2023-06-16 00:00:00.0)