Εκ παραδρομής, στο χτεσινό πρωτοσέλιδο του «Ριζοσπάστη» γράφτηκε ότι στον δήμο Αλεξανδρούπολης δόθηκαν μόλις 23.000 ευρώ για πυροπροστασία. Το σωστό είναι ότι αυτό το ποσό δόθηκε στον δήμο Μαρωνείας - Σαπών, όπως αναφέρεται άλλωστε και στο ρεπορτάζ για την επίσκεψη του ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δ. Κουτσούμπα στις πυρόπληκτες περιοχές του Εβρου και της Ροδόπης.
Επίσης, ο Δαίμων της διόρθωσης μετέτρεψε σε 28.000 τη μείωση των επαγγελματιών πυροσβεστών στην ΕΕ μεταξύ 2021 και 2022, ενώ το σωστό είναι 2.800, σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat.