Παρασκευή 22 Σεπτέμβρη 2023
ΜΠΡΑΪΤΟΝ - ΑΕΚ 2-3
Με την αύρα της πρωταθλήτριας

Με την αύρα της νταμπλούχου Ελλάδας και πραγματοποιώντας ίσως το καλύτερο παιχνίδι από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων, η ΑΕΚ πέτυχε μια από τις σπουδαιότερες ευρωπαϊκές νίκες επικρατώντας στην Αγγλία της Μπράιτον με 3-2 για την πρεμιέρα του 2ου ομίλου στο Europa League. Οι «κιτρινόμαυροι» απέναντι στην πλέον φορμαρισμένη ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ στάθηκαν επάξια ξεπερνώντας την ατυχία που για μια ακόμη φορά φέτος τους χτύπησε (τραυματισμός και αποχώρηση Χατζισαφί) φθάνοντας στην πολύτιμη επιτυχία. Μάλιστα με δεδομένη την ισοπαλία 3-3 στο άλλο ματς μεταξύ Αγιαξ και Μαρσέιγ η «Ενωση» μπήκε με το ...καλημέρα σε ρόλο οδηγού στον όμιλο.

Η «Ενωση» ήταν ανώτερη και πιο ουσιαστική στο πρώτο μέρος καταφέρνοντας να προηγηθεί με τον Σιντιμπέ αλλά και να έχει και δυο σπουδαίες ευκαιρίες (Γκαρσία) για να εδραιώσει το προβάδισμά της. Ενώ παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων με εύστοχο πέναλτι του Ζοάο Πέδρο (30') οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα αντέδρασαν άμεσα ξαναπαίρνονας το προβάδισμα με τον Γκατσίνοβιτς. Στην επανάληψη η ΑΕΚ συνέχισε να στέκεται καλά και να κρατάει το προβάδισμα, ωστόσο η Μπράιτον ξανά με πέναλτι και τον ίδιο σκόρερ κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας χτυπώντας στις αντεπιθέσεις κατάφεραν να πετύχουν ξανά γκολ με τον Πόνσε (84'), ενώ στη συνέχεια με τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί καθοριστικές επεμβάσεις άντεξαν την πίεση της Μπράιτον μέχρι το φινάλε αλλά και στις πολλές (+13) καθυστερήσεις.

Μπράιτον: Στιλ, Εστουπινιάν, Ιγκόρ Ζούλιο, Φαν Χεκ, Μίλνερ (53' Λάνμπτεϊ), Γκίλμουρ (83' Αντινγκά), Γκρος, Μαρτς, Μιτόμα (86' Μπονανότε), Φάτι, Ζοάο Πέδρο (81' Γουέλμπεκ)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Χατζισαφί (55' Μοχαμάντι), Γιόνσον, Πινέδα (78' Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (78' Μάνταλος), Αμραμπατ, Αραούχο (66' Τσούμπερ), Γκαρσία (66' Πόνσε).