Παρασκευή 1 Δεκέμβρη 2023
Σελίδα 22
EUROLEAGUE
Δεν τα κατάφεραν οι «αιώνιοι»

Εχασαν έδαφος Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στην προσπάθειά να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Euroleague, μετά τις χθεσινές ήττες τους σε Μονακό και Βελιγράδι για την 11η αγωνιστική, οι οποίες έριξαν τους «αιώνιους» στο 6-5 (νίκες - ήττες).

Σε ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 85-77 από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο. Καταλύτης για τη νίκη των Μονεγάσκων ήταν ο Μάικ Τζέιμς, που σημείωσε 30 πόντους και καθόρισε ειδικά τα τελευταία λεπτά. Μέχρι τότε οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν μέσα στο παιχνίδι, με μπροστάρηδες τους Κάναν και Γουόκαπ (22-17 στο 10', 38-39 ημίχρονο, 58-59 στο 30`).

Στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην παράταση από την Παρτιζάν με 92-87 (κ.α. 78-78.) Οι «πράσινοι», μετά από ένα ματς ανοιχτό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αν και κατάφεραν στο 4ο δεκάλεπτο να προηγηθούν με +10, δεν είχαν αντίδραση απέναντι στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, ενώ στην παράταση έδειξαν κουρασμένοι σωματικά και πνευματικά. Καλύτερος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ναν με 19 πόντους.