Πέμπτη 7 Δεκέμβρη 2023
Σελίδα 22
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Βήμα πρόκρισης για τον ΟΦΗ

Με τον ΟΦΗ να παίρνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, και ΑΕΛ - Ατρόμητο να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, συνεχίστηκαν χθες οι πρώτοι αγώνες για τη φάση των «16» στο Κύπελλο.

Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ με πρωταγωνιστή τον Τοράλ επικράτησε της Κηφισιάς με 3-1 (Τοράλ 7', 25', Φελίπε 75' - Αντερέγκεν 10'), αποτέλεσμα που τον φέρνει σε θέση ισχύος για πρόκριση στα προημιτελικά ενόψει του επαναληπτικού στην Αθήνα.

Στη Λάρισα, ΑΕΛ και Ατρόμητος έμειναν στο 1-1 (Ογκμπόε 80' - Γιομπιτάνα 90'+6), με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ετσι, τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς του Περιστερίου.

Συνέχεια σήμερα σε Τούμπα και Λιβαδειά

Το πρόγραμμα συνεχίζεται σήμερα με δύο ματς, εκ των οποίων ξεχωρίζει η κόντρα στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ανεβασμένο Βόλο (19.00 - Cosmote Sport 1), ενώ στην κόντρα των ομάδων της Super League 2 ο Λεβαδειακός φιλοξενεί τη Νίκη Βόλου (15.00 - Cosmote Sport 2) .