Κάλεσμα συμμετοχής στην κινητοποίηση στις 28 Φλεβάρη στην Αθήνα από την ΟΒΣΑ
«28 Φλεβάρη όλοι στον δρόμο, μαζί με όλο τον λαό. Να βροντοφωνάξουμε και πάλι, έναν χρόνο από το έγκλημα στα Τέμπη: 'Η τα κέρδη τους ή οι ζωές μας», τονίζει στην ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία Βιοτεχνικών Σωματείων Αττικής (ΟΒΣΑ) και καλεί στη συγκέντρωση την Τετάρτη 28 Φλεβάρη, στις 10.30 π.μ. στα Προπύλαια, ενώνοντας τη φωνή των μικρών επαγγελματιών με τους εργαζόμενους, τους φοιτητές, τη μικρομεσαία αγροτιά.
Την περασμένη Τετάρτη, μάλιστα, η ΟΒΣΑ οργάνωσε σύσκεψη στην οποία συμμετείχαν μία Συνομοσπονδία, 5 Ομοσπονδίες, 23 πρωτοβάθμια κλαδικά σωματεία, Ενώσεις και Εμπορικοί Σύλλογοι, καθώς και 2 Επιτροπές Αγώνα. Στο επίκεντρο του προβληματισμού βρέθηκαν τα σοβαρά ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες στην καθημερινότητά τους, ειδικά μετά την ψήφιση του νόμου - εκτρώματος για το Φορολογικό. «Πώς θα πληρωθούν οι αυξημένες εισφορές; Τι θα γίνει με την ανεξέλεγκτη ακρίβεια που ροκανίζει το εισόδημά μας; Τι θα γίνει με τα συσσωρευμένα χρέη που μας φέρνουν αντιμέτωπους με την καταστολή του κρατικού μηχανισμού, που κλιμακώνει τις κατασχέσεις και εξώσεις ακόμα και από την πρώτη κατοικία;» είναι ορισμένα από τα κομβικά ερωτήματα που βασανίζουν τους μικρούς επαγγελματίες, σύμφωνα με την ΟΒΣΑ. Στα παραπάνω προστίθενται οι απειλές της κυβέρνησης ότι όποιος δεν καταφέρει να ανταποκριθεί στο ύψος των εισφορών θα αποκλειστεί από την πρόσβαση σε παροχές Υγείας.
Ανάμεσα στις αγωνιστικές πρωτοβουλίες που σχεδιάζονται από συνδικαλιστικούς φορείς των επαγγελματιών ξεχωρίζει η απόφαση του Σωματείου Αυτοκινητιστών Ταξί (ΣΑΤΑ) για 48ωρη απεργία στις 27 και 28 Φλεβάρη. Στις 27 Φλεβάρη το ΣΑΤΑ πραγματοποιεί συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας στο υπουργείο Μεταφορών, ενώ στις 28 Φλεβάρη καλεί σε Γενική Συνέλευση στις 11 π.μ. στο Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου.