Τρίτη 30 Απρίλη 2002
Σελίδα 47
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ
Χρυσό δίδυμο

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου Μάρας και Τσολακίδης. Εντυπωσίασαν στους εφήβους Ταμπάκος και Τσιόπουλος

Το «χρυσό» ελληνικό δίδυμο στους άνδρες Τσολακίδης - Μάρας

To μέλλον της ελληνικής γυμναστικής είναι... εδώ. Μάλιστα από την Πάτρα έκλεισε το... μάτι στην Αθήνα του 2004 υποσχόμενο καινούριες σπουδαίες διακρίσεις. Στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης ανδρών - εφήβων που έγινε στην πρωτεύουσα της Αχαΐας οι αθλητές της χώρας μας για άλλη μια φορά πρόσφεραν σημαντικές διακρίσεις κατακτώντας συνολικά τρία χρυσά και δυο αργυρά μετάλλια. Αναλυτικότερα

ΑΝΔΡΕΣ: «Χρυσό»... δίδυμο

Λίγες ημέρες πριν τους αγώνες ο Βλάσης Μάρας ήταν από τους ποιο αισιόδοξους για την καλή πορεία, τόσο τη δική του όσο και γενικότερα της χώρας μας. Το ξεκίνημά του στο πανευρωπαϊκό δεν ήταν και ό,τι καλύτερο, αφού στον τελικό του πλάγιου ίππου κατέλαβε την 7η θέση. Ομως αυτό, φαίνεται, πείσμωσε τον Ελληνα αθλητή που στο μονόζυγο έδειξε τον καλύτερο εαυτό του. Και τα κατάφερε... Δείχνοντας ψυχραιμία εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και συγκεντρώνοντας 9.812 βαθμούς πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Γάλλος Μαρέ Φλοράντ και στην τρίτη ο Ιταλός Ιγκόρ Κασίνα. Μετά την επιτυχία του ο Ελληνας αθλητής δήλωσε πανευτυχής αποκαλύπτοντας ότι αυτό που τον φόβιζε ήταν η τρίτη και... φαρμακερή. «Πριν από τον αγώνα πίστευα ότι επειδή έχω κάνει δύο φορές το πρόγραμμα πολύ καλά, την τρίτη δε θα έβγαινε. Τελικά τα κατάφερα, έκανα πάρα πολύ καλή έξοδο και πήρα το χρυσό». Με τη φόρα που είχε πάρει από τα προκριματικά συνέχισε και στο τελικό του δίζυγου ο Βασίλης Τσολακίδης. Ετσι θα ήταν δύσκολο να του ξεφύγει το χρυσό. Πίστεψε στη διάκριση τα κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο. Μάλιστα η καινούρια άσκηση που έκανε κατά την εκτέλεση του προγράμματος θα πάρει στο μέλλον το όνομά του. Ο Τσολακίδης συγκέντρωσε συνολικά 9.837 βαθμούς αφήνοντας πίσω του τον Σλοβένο Μίτια Πέτκοβσεκ (9.750 β.) και το Λευκορώσο Αλεξέι Σίνκεβιτς (9.687 β.). Πάντως ο Ελληνας αθλητής, όπως τόνισε, περίμενε τη διάκριση: «Η αλήθεια είναι ότι περίμενα αυτήν την επιτυχία. Μετά από σοβαρούς τραυματισμούς επανήλθα, έκανα ενάμιση μήνα προπόνηση και πήρα το χρυσό μετάλλιο. Το πρόγραμμά μου ήταν πάρα πολύ καλό και αν το εκτελούσα σωστά σίγουρα θα έπαιρνα την πρώτη θέση». Στην τελική βαθμολογία των ανδρών η Ελλάδα πήρε τη δεύτερη θέση, ενώ πρώτη ήταν η Ρουμανία.

ΕΦΗΒΟΙ: Αργυρός ο Ταμπάκος

Μπήκε στην ομάδα σαν αναπληρωματικός στη θέση του Κουδούνα, που τραυματίστηκε. Και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Αντίθετα μάλιστα επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο το ταλέντο του και άφησε τις καλύτερες υποσχέσεις για το μέλλον. Ο λόγος για τον Γιώργο Τσιόπουλο που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα πραγματοποιώντας δυο εξαιρετικά άλματα (9.425 και 9.375) που του χάρισαν την πρώτη θέση στη βαθμολογία με 9.400 βαθμούς. Εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η εμφάνισή του στο έδαφος. Το πρόγραμμα του Ελληνα γυμναστή βαθμολογήθηκε με 9.162 βαθμούς γεγονός που του χάρισε το αργυρό μετάλλιο

Στις λεπτομέρειες έχασε το χρυσό μετάλλιο ο Δημοσθένης Ταμπάκος στους κρίκους, που τελικά κατέκτησε το αργυρό. Σε έναν τελικό με έντονο συναγωνισμό και αγωνία, όπου οι θέσεις του βάθρου ήταν... ανοιχτές μέχρι την τελευταία προσπάθεια ο Δημοσθένης Ταμπάκος έχασε το χρυσό μετάλλιο, από τον Γιόρνταν Γιόβτσεφ για 13 βαθμούς. Συγκεκριμένα ο Βούλγαρος βαθμολογήθηκε με 9.750 βαθμούς ενώ ο αργυρός Ολυμπιονίκης του Σίδνεϊ με 9.737. Την τρίτη θέση (9.725) κατέλαβε ο Ούγγρος Σιλβέστερ Τσολάνι που στους Ολυμπιακούς της Αυστραλίας είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.

Στην τελική βαθμολογία η Ελλάδα ήταν 4η, ενώ τις πρώτες τρεις θέσεις κατέλαβαν αντίστοιχα οι Ρωσία, Γερμανία, Τσεχία.

Διακρίσεις σε δύσκολες συνθήκες (2018-12-29 00:00:00.0)
Ελληνικές Ολυμπιακές επιτυχίες (2004-08-22 00:00:00.0)
Χρυσό δίδυμο (2004-04-20 00:00:00.0)
«Χρυσός» Ταμπάκος (2003-08-26 00:00:00.0)
Ευκαιρία... διάκρισης (2002-11-17 00:00:00.0)
Ελαμψε ο Ελισσιάδης (1997-06-24 00:00:00.0)