Πέμπτη 8 Μάη 2003
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Βραζιλιάνικη υπόθεση

Με βραζιλιάνικη βοήθεια η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το πρώτο βήμα για τη συμμετοχή της στο φετινό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ αφού στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε της Γιουβέντους με 2-1. Ρονάλντο και Ρομπέρτο Κάρλος ήταν οι σκόρερ των δυο γκολ για την ομάδα της Μαδρίτης, αλλά, παράλληλα, και τα δυο γερά χαρτιά στο παιχνίδι για τον Βιθέντε Ντελ Μπόσκε, αφού είδε τους δυο παίκτες του να έχουν πολύ καλή απόδοση. Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, στην πρώτη της απειλητική επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ρονάλντο να παίζει έξοχα το «1-2» με τον Μοριέντες και με δυνατό πλασέ να νικά τον Μπουφόν, που λίγο νωρίτερα είχε πραγματοποιήσει εκπληκτική απόκρουση σε φάουλ του Ζιντάν. Παρά τις απουσίες των Μοντέρο, Τακινάρντι και Ντάβιντς, ο Μαρτσέλο Λίπι παρέταξε μια πολύ καλά συγκροτημένη στην άμυνα Γιουβέντους, η οποία αφού γλίτωσε στο 44΄ το 2-0 (ο Μοριέντες έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ στο τετ α τετ με τον Μπουφόν), χτύπησε στο επόμενο λεπτό. Στο σουτ του Ντελ Πιέρο και μετά την κόντρα στο πόδι του Σαλγάδο η μπάλα έφτασε στον Τρεζεγκέ, ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 45λεπτο. Ομως, στο 73΄ ο Ρομπέρτο Κάρλος με διαγώνιο σουτ έγραψε το τελικό σκορ δίνοντας το προβάδισμα στα προγνωστικά για την ομάδα του.

• Χωρίζουν οι δρόμοι της Τότεναμ με τον Τέντι Σέριγχαμ. Οπως ανακοίνωσε την Τετάρτη η διοίκηση των «Πετεινών», η κυριακάτικη αναμέτρηση με την Μπλάκμπερν θα είναι η τελευταία για τον 37χρονο Αγγλο στράικερ στο Ουάιτ Χαρτ Λέιν, αφού δεν πρόκειται να ανανεωθεί η συνεργασία. «Ο Τέντι προσέφερε σπουδαίες υπηρεσίες στην Τότεναμ και τον ευχαριστούμε πολύ. Πιστεύω πως ήταν καλύτερο και για τις δύο πλευρές να χωρίσουν οι δρόμοι μας», δήλωσε ο τεχνικός των Λονδρέζων, Γκλεν Χοντλ. «Το ποδόσφαιρο είναι η ζωή μου και το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να παίζω μπάλα», είπε αποχαιρετώντας τους «Πετεινούς» ο Τέντι Σέριγχαμ, που εδώ και λίγες μέρες αποτελεί μεταγραφικό στόχο της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.