Καταπληκτικοί χορευτές πλαισιωμένοι από έξι τραγουδιστές και εφτά μουσικούς, «γράφουν» μια ιστορία γεμάτη πάθος, μελαγχολία, έρωτα. Μια ανθρώπινη κραυγή λύτρωσης, μέσα από τη μουσική και το χορό. Λίγες λαϊκές μουσικές στην Ευρώπη διαθέτουν τη δύναμη και αμεσότητα του φλαμένκο, που γεννήθηκε στην Ανδαλουσία, όμως η ιστορία του πάει βαθιά - όσο η ιστορία του ανθρώπινου πολιτισμού. Από τις αρχές του 19ου αιώνα το φλαμένκο κυριαρχεί στα πανδοχεία και στις ταβέρνες, στις αγορές, στα λιμάνια της Ανδαλουσίας, με εκπληκτικούς Τσιγγάνους cantaores (τραγουδιστές) και χορευτές, με μόνα όργανα την κιθάρα και τις παλάμες (palmas) των χεριών τους, να δίνουν εκρηκτική διέξοδο στο εσωτερικό τους πάθος... Πολύ σύντομα, το φλαμένκο από τη Σεβίλλη κατέκτησε τη Μαδρίτη και τις μεγαλουπόλεις της Δυτικής Ευρώπης, ενώ οι φόρμες του εμπλουτίστηκαν με νοτιοαμερικάνικα και κουβανέζικα στοιχεία.