Στο σταυροδρόμι των ονείρων και της ανησυχίας, ένα κορίτσι προσπαθεί να βάλει τάξη στις πρώτες φωτογραφίες που τράβηξε με τη δική του μηχανή. Τις βάζει σε λεύκωμα, βάζει από κάτω μια σύντομη λεζάντα, δυο γραμμές όλες και όλες. Και ξαφνικά τα δυο λόγια γίνονται χίλια. Αναφερόμαστε στο μυθιστόρημα της
Ελένης Τσιάλτα: «Φωτογραφίζοντας το καλοκαίρι» (Επαινος του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού βιβλίου). Οι σελίδες του φιλοξενούν τις σκέψεις ενός δεκατριάχρονου κοριτσιού, που ενώ συνεχίζει να παίζει, αρχίζει και να παρατηρεί. Η ιστορία είναι απλή: Δυο αδελφές γυρίζουν με τα παιδιά τους, να περάσουν τις διακοπές στο πατρικό σπίτι. Οι άντρες πηγαινοέρχονται τα Σαββατοκύριακα, η οικογένεια όμως είναι εδώ, κι αυτό ηρεμεί τα παιδιά κάνοντάς τα να νιώθουν ασφαλή. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Περίπλους».