Πέμπτη 27 Νοέμβρη 2003
Σελίδα 37
ΠΑΟ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 58-69
Λύγισε στο τέλος

Αλλη μια ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός στη φετινή Ευρωλίγκα, αυτή τη φορά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Σπόρτιγκ με 69-58. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά και με κορυφαίους τους Τσαρταρή και Αλβέρτη κατάφεραν να προηγηθούν με 22-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η απόδοση των «πράσινων» έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να καταφέρει να ισοφαρίσει. Παρ' όλα αυτά, το ξύπνημα του Αριελ ΜακΝτόναλντ επανέφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 36-32. Ενα ξέσπασμα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο που είχαν μπροστάρη τον Ντέρεν Μίντλετον τους έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγουν με 7 πόντους αλλά το τέταρτο φάουλ του Τσαρταρή άλλαξε τα δεδομένα. Στην τελευταία περίοδο η επιθετική πολυφωνία της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που κατάφερε να πετύχει τρία διαδοχικά τρίποντα 41`` πριν το τέλος του παιχνιδιού μετέτρεψε το σκορ σε 66-58 και γύρισε την πλάστιγγα του αγώνα υπέρ τους.