ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ 0-2
«Καθάρισε» στο τέλος

Η ομάδα του Ολεγκ Μπλαχίν βρίσκεται με το ένα... πόδι στον τελικό του Κυπέλλου

Ο Γκ. Μπρούστερ είναι κοντά στον πρώτο του τελικό Κυπέλλου με τον Ιωνικό
Με το ένα πόδι στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, βρίσκεται ο Ιωνικός, που χτες, στον πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο τη γηπεδούχο Καλαμάτα επιβλήθηκε με 0-2. Το ντέρμπι ήταν σκληρό και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Ολα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα επέβαλαν το ρυθμό τους, αφού από την αρχή της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο της μπάλας και επιδίδονταν σε επιθετικό ρεσιτάλ. Ταυτόχρονα, οι φιλοξενούμενοι, έδειξαν φειδώ στις επιθετικές τους ενέργειες, καθώς είχαν περιοριστεί σε σκόρπιες αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες και αρκετά λάθη. Οι δύο προπονητές αναγκάστηκαν να κάνουν ορισμένες αλλαγές και το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Οι «κυανόλευκοι» μετά τις αλλαγές συνέχισαν δυναμικά, «κομπλάροντας» τις όποιες ενέργειες των αντιπάλων στην εστία τους, με κυριότερη την απειλητική προσωπική ενέργεια στο 68' του Σάμσον. Παράλληλα, αρκετές φορές οι παίχτες του Ολεγκ Μπλαχίν ορέγονταν τα αντίπαλα... δίχτυα, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να βρουν. Το 0-0, ωστόσο, δεν έμελλε να μην είναι το τελικό σκορ. Στο 84' ο Μπουτσοντρίγκο άλλαξε τη ροή του αγώνα δημιουργώντας το 0-1 πλασάροντας έξυπνα τον Λυμπερόπουλο, ενώ στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 0-2 με σουτ του Ρόμπερτς. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης συμπεριλαμβάνονται τα παράπονα της μεσσηνιακής ομάδας για τη διαιτησία του κ. Ψυχομάνη, ο οποίος στα τελευταία λεπτά του ματς έδειξε τρεις κόκκινες κάρτες αφήνοντας την Καλαμάτα με 9 παίχτες και τον Ιωνικό με 10.

Καλαμάτα: Λυμπερόπουλος (κόκκινη +90'), Μπελεβώνης (60' Αλβες), Μικές, Σοάρες, Κουτσουρές, Δρούγας (62' Μποάτεν), Κεφαλάς, Ιωάννου (45' Χίλτον, κόκκινη +90'), Γεωργέας, Τρούπκος, Σάμσον

Ιωνικός: Στρακόσια, Χάουγκλαντ, Ξανθόπουλος, Νταρακλίτσας, Μπρούστερ, Κομπαγιάσι (59' Μουτσοντρίγκο), Τσόπτσης, Γυριχίδης, Οφρυδόπουλος, Ρόμπερτς (κόκκινη +90'), Λεντέσμα.

«Σμαραγδένια» νίκη (2001-01-04 00:00:00.0)
Εύκολα ο Ολυμπιακός (2000-12-12 00:00:00.0)
«Σμαραγδένιος» Λυμπερόπουλος (2000-11-28 00:00:00.0)
Α΄ ΕΘΝΙΚΗ (2000-03-07 00:00:00.0)
Κόλλησαν στη λάσπη (1997-12-30 00:00:00.0)
Ολα τα βλέμματα στα Χανιά (1997-02-02 00:00:00.0)