«Ευχαριστούμε τον κ. υπουργό για τη φιλοξενία και την επίπονη διαδικασία στην οποία κι αυτός μετείχε. Χωρίς τη δική του βοήθεια και προσπάθεια, δε θα είχαμε καταλήξει σήμερα σ' αυτά που έχουμε καταλήξει».
Τα γλυκόλογα είναι για τον υπουργό Απασχόλησης Π. Παναγιωτόπουλο και ειπώθηκαν αμέσως μετά την τριμερή συνάντηση της Ομοσπονδίας Εργαζομένων στις Τράπεζες (ΟΤΟΕ), των τραπεζιτών και του υπουργού, στην οποία υπογράφτηκε η νέα διετής Συλλογική Σύμβαση Εργασίας για τους τραπεζοϋπάλληλους και οδηγεί στην παραπέρα συρρίκνωση των εισοδημάτων τους. Και αν νομίσει κανείς ότι τα λόγια αυτά ειπώθηκαν από κάποιο τραπεζίτη ή συνδικαλιστή της ΔΑΚΕ κάνει λάθος. Τη δήλωση έκανε ο πρόεδρος της ΟΤΟΕ και στέλεχος της ΠΑΣΚΕ, Δ. Τσουκαλάς! Ετσι, για να γίνει καθαρό ότι η όποια αντιπολίτευση κάνει ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπανδρέου, είναι στα λόγια.
Κατά τα άλλα, τα στελέχη του κόμματός του αναλαμβάνουν στα κρίσιμα ζητήματα να στηρίζουν πλήρως τις επιλογές της κυβέρνησης της ΝΔ.