Πέμπτη 27 Απρίλη 2000
Κρατούσε ρόπαλο ο Γηραιός

Ο Ηρακλής έκανε το 1-2 στη Γλυφάδα κόντρα στον Ολυμπιακό και οι λογαριασμοί είναι πλέον ανοιχτοί

Με κατεβασμένα τα χέρια έχασε ο Ολυμπιακός από τον Ηρακλή
Ελπίδα να... σπάσει την παράδοση που θέλει τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό να μονοπωλούν την κυριαρχία στο πρωτάθλημα εδώ και 29 χρόνια, έδωσαν χτες στην ομάδα τους οι παίχτες του Ηρακλή. Στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 που διεξήχθη στη Γλυφάδα, οι Ηρακλειδείς, σε ένα πολύ καλής ποιότητας παιχνίδι κόντρα στον πρωτοπόρο της κανονικής περιόδου, πήραν τη νίκη με 1-3 (27-25, 21-25, 20-25, 21-25) και περιμένουν πλέον να ισοφαρίσουν τις νίκες σε 2-2 με τους «ερυθρόλευκους» στο Κατσάνειο. «Ημασταν καλύτεροι στο φιλέ και πήραμε τη νίκη. Οι παίχτες είχαν καθαρό μυαλό και η ομάδα πλέον μπορεί να ξαναμπεί στο κυνήγι του τίτλου», δήλωσε λίγο μετά τη λήξη ο τεχνικός των «κυανόλευκων» Αλέκος Λεώνης. Στα ίδια μήκη κύματος κυμάνθηκαν και τα λόγια ενός από τους πρωταγωνιστές των νικητών, του Νίκου Σαμαρά, ο οποίος τόνισε: «Μετά το 2-0 του Ολυμπιακού στις νίκες, είχαμε ελευθερωθεί και παίζαμε χωρίς άγχος. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε στη συνέχεια είναι να προσπαθήσουμε για τη νίκη και... ό,τι γίνει». Ωστόσο, ο «γηραιός» αναμένεται να προσπαθήσει με όλα του τα όπλα να μιμηθεί τον Αρη του '97 προκειμένου να γίνει η 2η ομάδα πλην του Ολυμπιακού και του «τριφυλλιού» που κατακτά τον τίτλο. Το χρονικό της χτεσινής πολύτιμης νίκης, φέρνει τους γηπεδούχους να παίζουν με πάθος και να κατακτούν το 1ο σετ. Από κει και πέρα ο «Γηραιός» φάνηκε περισσότερο διψασμένος και με πολύ καλές επιλογές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και στα σερβίς, πήρε το 2ο σετ. Στο 3ο και 4ο οι Ηρακλειδείς είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και ούτε οι φιλότιμες προσπάθειες των «ερυθρολεύκων» στο τελευταίο σετ να... γυρίσουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα, δεν καρποφόρησαν. Υστερα από τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τάσος Κουμπλής, παραδέχτηκε: «Υπήρχε άγχος και τίποτα δε μας πήγε καλά. Επρεπε να είχαμε ηρεμία και υπομονή κόντρα στον Ηρακλή, κάτι που δεν έγινε. Παράλληλα δε λειτούργησαν οι γραμμές και τόσο το κακό σερβίς όσο και οι κακές επιλογές, μάς στέρησαν το θετικό αποτέλεσμα».