Τετάρτη 8 Σεπτέμβρη 2004
Σελίδα 28
ΤΕΝΙΣ
Αποκλείστηκε η Δανιηλίδου

Τελικά το μεγάλο όνειρο παρέμεινε απραγματοποίητο και η Λένα Δανιηλίδου δεν κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της στην προημιτελική φάση ενός τουρνουά Grand Slam.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια (Νο 33 στον κόσμο) ηττήθηκε από τη Γιαπωνέζα Σινόμπου Ασαγκόε (Νο 62 στον κόσμο) με 2-1 σετ, σε ένα ματς που κάλλιστα μπορεί να γίνει λόγος για «αυτοκτονία» της αθλήτριας από τη Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο σετ, η Λένα ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 5-2 γκέιμ «δείχνοντας» ότι βρίσκεται μια «ανάσα» από το 1-0. Δυστυχώς όμως στην εξέλιξη του σετ η τενίστριά μας εκνευρίστηκε, έκανε λάθη στο σερβίς, με αποτέλεσμα η Ασαγκόε να ανεβάσει «στροφές», να ισοφαρίσει σε 5-5 και να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή με 7-6 (7-4 στο τάι-μπρέικ). Στο δεύτερο σετ η πρωταθλήτριά μας βρήκε τη δύναμη να «επιστρέψει» στον αγώνα. Συνάντησε βέβαια σημαντική αντίσταση από την Ασαγκόε, έφτασε όμως στην ισοφάριση με 6-4 γκέιμ. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Δανιηλίδου παρουσιάστηκε «αγνώριστη». Χωρίς καλά καλά να το συνειδητοποιήσει, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-0! Προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή, μείωσε σε 5-3, αλλά μέχρι εκεί... Η 28χρονη Γιαπωνέζα κέρδισε το ένατο γκέιμ και κατέκτησε το σετ με 6-3.

Συνεχίζει η Δανιηλίδου (2005-06-24 00:00:00.0)
ΤΕΝΙΣ (2003-03-04 00:00:00.0)
ΤΕΝΙΣ (2003-01-08 00:00:00.0)
ΤΕΝΙΣ (2002-06-27 00:00:00.0)
Δεύτερη Ευρωπαία η Δανιηλίδου (1997-07-31 00:00:00.0)
Πάλεψε στα ίσια (1996-04-12 00:00:00.0)