Στο πλαίσιο της διακηρυγμένης προτεραιότητας της κυβέρνησης της ΝΔ και του υπουργείου Παιδείας για «διασύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας», που δε διαφοροποιείται σε τίποτα από την πολιτική του ΠΑΣΟΚ, είναι ήδη έτοιμο κι έχει δοθεί για παρατηρήσεις στα πανεπιστήμια, το νομοσχέδιο «περί Διά Βίου Μάθησης». Πρόκειται για μια νομοθετική πρωτοβουλία που ξεκινάει από το αξίωμα και της σημερινής κυβέρνησης, η Παιδεία στην υπηρεσία της αγοράς. Δηλαδή εξυπηρέτηση των αναγκών του κεφαλαίου για παραγωγή μισομορφωμένων αποφοίτων όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης, που θα περιπλανιούνται ανάμεσα σε καταρτίσεις και επανακαταρτίσεις, θα περνάνε από την ανεργία στην κατάρτιση και τούμπαλιν για ν' ανανεώνουν τις «δεξιότητες» που κάθε φορά θα καθορίζει η αγορά.
Σε αυτή τη λογική κινείται το νομοσχέδιο αυτό που παρουσιάζει σήμερα αναλυτικά ο «Ρ». Ταυτόχρονα σήμερα παρουσιάζουμε και την καθοριστική συμβολή της συναινετικής ηγεσίας της ΓΣΕΕ, που μπαίνει μπροστάρης στην προώθηση αυτής της πολιτικής μέσω του λεγόμενου «Κέντρου Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής» (ΚΑΝΕΠ - ΓΣΕΕ). Το καταστατικό αυτής της εταιρείας, στοιχεία του οποίου δημοσιεύουμε σήμερα, δείχνει ότι η ΓΣΕΕ θα μπορεί να εμπλέκεται ουσιαστικά σε κάθε τομέα της εκπαίδευσης. Από το να ιδρύσει εκπαιδευτήρια έως να αξιολογεί εκπαιδευτικές δομές και να πιστοποιεί δεξιότητες, ανάλογα με το πού και πότε θα τις χρειάζονται η παρούσα ή οι μελλοντικές κυβερνήσεις, προκειμένου να «ντυθεί» με το μανδύα της συναίνεσης η εφαρμοζόμενη αντιεκπαιδευτική αντιλαϊκή πολιτική.