Τρίτη 12 Οχτώβρη 2004
ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ
Υποθήκη πρόκρισης

Γερή υποθήκη πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου έβαλε ο Παναθηναϊκός, που στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε με 75-58 του ΠΑΟΚ στο κλειστό των Πατησίων, αποκτώντας σαφές προβάδισμα ενόψει της αυριανής ρεβάνς (19.00) στην Πυλαία. Οι πρωταθλητές στηρίχτηκαν και πάλι στην άμυνα-γρανίτη που παρουσίασαν στις αρχές του Γ΄ δεκαλέπτου και που είχε σαν αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος του Βορρά» να μείνει περίπου 5 λεπτά άποντος (!) και με την τριάδα των Διαμαντίδη - Σκεπάνοβιτς - Χατζηβρέττα να «χτυπά» στην επίθεση έφτασαν στην τελική επικράτηση των 17 πόντων, που μοιάζει αρκετή για να τους στείλει στον τελικό. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Μπάνε Πρέλεβιτς αποδείχτηκαν σκληρά καρύδια, αλλά μόλις για 20 λεπτά.

Με τους Νίλσεν και Βασιλειάδη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο 10λεπτο με 18-16, ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου απέκτησαν προβάδισμα ακόμη και έξι πόντων (24-18). Ομως κάπου εκεί η... μηχανή των «πρασίνων» πήρε μπροστά και με μπροστάρη τον Διαμαντίδη, οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 28-28, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (36-32). Το τρίτο 10λεπτο έχει αποδειχθεί πως είναι το δυνατό χρονικό σημείο του Παναθηναϊκού και αυτό επιβεβαιώθηκε και απέναντι στον «δικέφαλο» του Βορρά. Με σερί 9-0 έως το 25 και επιμέρους σκορ 9-3 από το 28΄ έως το τέλος, η ομάδα του Ομπράντοβιτς κυριάρχησε έναντι του ΠΑΟΚ και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (56-45). Η αντίδραση των φιλοξενουμένων δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο (62-47 στο 33΄, 70-55 στο 38΄), με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κατακτήσει το «ροζ» φύλλο αγώνα.

• Σήμερα θα γίνει η ρεβάνς του αγώνα Μακεδονικού - Αρη (19.00 ΝΕΤ) στην Κοζάνη. Στο ματς του περασμένου Σαββάτου στη Λάρισα το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη κέρδισε 74-73 και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό.
Ραντεβού στα ημιτελικά για ΑΕΚ και Ολυμπιακό (2023-01-26 00:00:00.0)
Νίκες των φαβορί, «διπλό» πεντάδας για τον ΠΑΟ (2019-01-31 00:00:00.0)