Πέμπτη 18 Μάη 2000
Σελίδα 35
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΠΛΕΪ ΟΦ
Νίκη από... αέρος

Αντιστροφή των ρόλων είχαμε στη δεύτερη πράξη της κόντρας ΑΕΚ και Ολυμπιακού, που διεκδικούν την τρίτη προνομιούχο θέση του πρωταθλήματος, η οποία οδηγεί στην έξοδο στη Σουπρολίγκα. Αυτή τη φορά πρωταγωνίστρια και νικήτρια ήταν η ΑΕΚ, που επικράτησε των «ερυθρολεύκων» με 66-56 και ισοφάρισε το σκορ στις νίκες σε 1-1. Ετσι, διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες για συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης τη νέα περίοδο.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, που θύμισε τον κακό εαυτό των δυο αγώνων με τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς, ξέροντας εκ των προτέρων ότι ο αγώνας είναι δίχως αύριο, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και τελικά πέτυχαν αυτό που ήθελαν, χωρίς να πιάσουν και το μέγιστο της απόδοσής τους. Αλλά αυτό που κυρίως οδήγησε στη νίκη ήταν η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, παρά το γεγονός ότι τραυματίστηκε και αποχώρησε νωρίς ο Τσακαλίδης. Ο Μιχάλης Κακιούζης με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της (πλουραλιστικής στο σκοράρισμα) Ενωσης, παίζοντας και για τον... Τσακαλίδη που υπέστη διάστρεμμα στο 4΄ και αποχώρησε. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν για άλλη μια φορά το κακό τους πρόσωπο και με μοναδικούς διασωθέντες τους Ρόμπινσον (25 π.) και Τόμιτς (15π.) «παραιτήθηκαν» από τη διεκδίκηση της νίκης μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι ντέρμπι δεν είχαμε μόνο στον αγωνιστικό τομέα αλλά και στη συνέντευξη Τύπου, όπου οι δυο προπονητές έκαναν τη δική τους κριτική στη διαιτησία.