Σάββατο 20 Μάη 2000
Σελίδα 55
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Προβάδισμα Πανελληνίου

Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου για την Α1 του πρωταθλήματος χάντμπολ των ανδρών έκανε ο Πανελλήνιος που επικράτησε του Κιλκίς εκτός έδρας με 23-25. Οι δύο ομάδες αποδίδοντας καλό χάντμπολ, ήταν «χέρι χέρι» στο σκορ, αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενουμένων στο β' ημίχρονο, τους έδωσε και την πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη.

Στο α' μέρος, ο Πανελλήνιος «έπιασε στον ύπνο» την ομάδα του Νίκου Μάντζιου και πήρε μια διαφορά τριών γκολ, η οποία όμως αμέσως εξανεμίστηκε από την καλή άμυνα του Κιλκίς. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (12-11).

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά των τριών τερμάτων παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κυψέλης αποκτά πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Εξάλλου, σήμερα, στις 18:30 ο Δούκας υποδέχεται στο «Ζηρίνειο» τον Αρχέλαο Κατερίνης για τις θέσεις 3-4.