Ενενήντα χρόνια συμπληρώνονται φέτος από τη γενοκτονία των Αρμενίων από τους Τούρκους, από την οθωμανική αυτοκρατορία, το 1915. Στο πλαίσιο της φετινής επετείου, οργανώνονται σε διάφορες πόλεις, μνημειακές εκδηλώσεις, με πρωτοβουλία της Αρμένικης Εθνικής Επιτροπής Ελλάδας. Σημειώνουμε ότι, ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, η Τουρκία δεν έχει αναγνωρίσει τη γενοκτονία, ενώ το ίδιο ισχύει και για «ισχυρά» κράτη - μέλη της ΕΕ, όπως η Γερμανία.