Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αντιστασιακών Οργανώσεων (ΠΟΑΟ) και η ΚΟ Στερεάς του ΚΚΕ διοργανώνουν, την Κυριακή 12 Ιούνη 2005 και ώρα 11.30 το πρωί, την καθιερωμένη εκδήλωση τιμής στις ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ Ευρυτανίας. Θα τιμηθούν η 61η επέτειος της ΠΕΕΑ(Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης), της Κυβέρνησης του Βουνού και του Εθνικού Συμβουλίου, της Βουλής των Ελλήνων στα χρόνια της χιτλεροφασιστικής κατοχής, και της Εθνικής Αντίστασης σε συνδυασμό με τα 60 χρόνια της μεγάλης Αντιφασιστικής Νίκης.