Τρίτη 13 Ιούνη 2000
Σελίδα 34
«Χλομό» Σαββατοκύριακο

Την πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος γνώρισε η Εθνική μας ομάδα βόλεϊ των ανδρών, καθώς έχασε στο Ζάγκρεμπ από την αντίστοιχη της Κροατίας με 3-1 (18-25, 32-30, 26-24, 25-21). Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια άρχισαν τα προβλήματα, καθώς οι Κροάτες βελτίωσαν το σερβίς τους. Ο Εβντούκοβιτς, που ξεκίνησε στον «πάγκο» αλλά αναδείχτηκε «κρυφό χαρτί» των Κροατών, στο κρίσιμο δεύτερο σετ που έληξε υπέρ των γηπεδούχων με 32-30. Η βαθμολογία (σε 3 αγ):

Ουγγαρία 7-3 5, Ελλάς 7-5 5, Κροατία 4-7 4, Φιλανδία 4-7 4. Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ και πάλι «κόντρα» στην Κροατία.

Εξαλλου, τις τελευταίες ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έχασε η Εθνική γυναικών αφού, γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε τρεις αγώνες. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 3-0 σετ από τη Ρουμανία στο κλειστό της Δραπετσώνας. Τα σετ: 22-25, 16-25, 18-25. Η ελληνική ομάδα στους δύο πρώτες αγώνες της είχε μία νίκη επί της Λευκορωσίας και μία ήττα από την Πολωνία.