Ενισχυμένες, τόσο σε ποσοστό όσο και σε ψήφους, αναδείχτηκαν οι ταξικές δυνάμεις στο Λασίθι, στις αρχαιρεσίες του Εργατικού Κέντρου για το 2005. Συγκεκριμένα, η «Δημοκρατική Αγωνιστική Συνεργασία» (ΔΑΣ) σε σύνολο 79 ψήφων έλαβε 14, από 9 που είχε το 2003, ποσοστό 19%, καταλαμβάνοντας 2 έδρες από 1 που είχε ως σήμερα. Αντίστοιχα, το ψηφοδέλτιο «Ενωτική Συνεργασία» (ΠΑΣΟΚ - ΝΔ - ΣΥΝ) έλαβε 65 ψήφους, ποσοστό 81% (έναντι 84,74%) και 9 έδρες, από 10 που είχε λάβει στις προηγούμενες αρχαιρεσίες.
Ενάντια στις ξεπουλημένες και συμβιβασμένες ηγεσίες που και αυτή τη φορά κατέβηκαν με κοινό ψηφοδέλτιο, η ΔΑΣ, που συσπειρώνεται στο ΠΑΜΕ, κατάφερε να αυξήσει τις δυνάμεις της με τη στήριξη των εργαζομένων, των ανθρώπων του μόχθου, που καθημερινά γίνονται δέκτες της αντεργατικής και αντιλαϊκής πολιτικής που προωθούν από κοινού οι κυβερνήσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, ο ΣΕΒ και η Ευρωπαϊκή Ενωση. Των εργαζομένων αυτών, που καταλαβαίνουν ότι μόνη προοπτική αποτελεί ο συνεχής και αδιάκοπος ταξικός αγώνας, με αιτήματα πάλης που να καλύπτουν τις σύγχρονες ανάγκες τους.