Εκδήλωση προχτές στο «Συρμό» με αφορμή τη δεύτερη έκδοση του βιβλίου της Σ. Αδαμίδου για τη μεγάλη ερμηνεύτρια
Στιγμιότυπο από τη ζεστή εκδήλωση |
«Ηταν για μένα ένα μοναδικό Ωδείο λαϊκού τραγουδιού», ανέφερε ο Μ. Μητσιάς για τη συνεργασία του με τη Σ. Μπέλλου, τονίζοντας πως «πρώτη φορά άκουσα τραγουδίστρια να κάνει "α" και να σου χτυπάει κατευθείαν στην καρδιά. Η φωνή της ήταν απογειωτική χωρίς τσαλίμια και μπιχλιμπίδια, ηρωική, καθαρή, ρωμαίικη, όπως ο χαρακτήρας της», και συνέχισε για την Μπέλλου: «Φυλακίστηκε για την προσωπική της αξιοπρέπεια, αλλά μπήκε στα σίδερα και στη φωτιά και για την αξιοπρέπεια της πατρίδας στα χρόνια της Κατοχής και του Εμφυλίου», τονίζοντας πως «σ' αυτήν τη μικρή ζωή η Σωτηρία στάθηκε μεγάλη».
«Με τις ερμηνείες της αναδείκνυε πάντα το τραγικό», είπε ο Ηλ. Ανδριόπουλος για τη Σ. Μπέλλου, αυτήν την «εντελώς ξεχωριστή μορφή για το λαϊκό τραγούδι», η θέση της οποίας βρίσκεται «δίπλα στους ιδιαίτερα εκλεκτούς: Θεόφιλο, Βαμβακάρη, Τσιτσάνη, Παπαϊωάννου, Μακρυγιάννη...».
«Η συγγραφέας δίνει ανάγλυφο τον πολυδιάστατο χαρακτήρα της Σ. Μπέλλου», είπε ο Κ. Καζάκος, υπογραμμίζοντας ότι το βιβλίο μαρτυρά τον «τεράστιο κόπο δουλιάς και τη μεγάλη αγάπη της για την τραγουδίστρια». Μίλησε για τους ρεμπέτες «της γνήσιας λαϊκής έκφρασης» και «τον άγριο αγώνα τους σε άγριες συνθήκες», λέγοντας χαρακτηριστικά για τη Σωτηρία: «Ηταν και στη ζωή της ρεμπέτισσα, έκαιγε τα καλύβια της κάθε στιγμή. Ηταν φλεγόμενο άτομο. Η ζωή της θυμίζει τον αγώνα του Διγενή - πότε στα Τάρταρα, πότε στον πάνω κόσμο».