Πρόσκληση της ΝΕ Εβρου του ΚΚΕ στην εκδήλωση για τους υδάτινους πόρους και τις πλημμύρες του Εβρου και των παραπόταμων
Η εκδήλωση - συζήτηση θα γίνει την Κυριακή 2 Απρίλη στο Δημοτικό Θέατρο Σουφλίου, στις 11 το πρωί, με ομιλητές τον Σπύρο Χαλβατζή, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και τον Χρήστο Τρέλλη, υποψήφιο νομάρχη Εβρου της ΝΑΣ. «Η λειψυδρία του καλοκαιριού, οι πλημμύρες του χειμώνα προσλαμβάνουν πλέον μόνιμο χαρακτήρα κι απειλούν την αγροτική παραγωγή, την περιουσία αλλά ακόμα και τη ζωή των κατοίκων», σημειώνει η Νομαρχιακή Επιτροπή.
«Το φαινόμενο των πλημμυρών δεν είναι αποτέλεσμα φυσικών παραγόντων, όπως ισχυρίζονται οι κυβερνήσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, αλλά αποτέλεσμα της πολιτικής, που ακολουθείται στον τομέα των υδάτινων πόρων τουλάχιστον τα τελευταία 25 χρόνια», τονίζει η ΝΕ Εβρου. Καλεί τους κατοίκους να απαιτήσουν την άμεση και πλήρη αποκατάσταση όλων των ζημιών κι αποζημίωση των πληγέντων.
«Η αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων απαιτεί την ανάπτυξη ενός ισχυρού, μαζικού μετώπου αντίστασης και πάλης του λαού της περιοχής. Μετώπου, που να διαμορφώνει όρους για την αλλαγή του συσχετισμού των δυνάμεων υπέρ του ΚΚΕ σε όλα τα επίπεδα, με προοπτική την εφαρμογή μιας άλλης λαϊκής πολιτικής και των απαιτούμενων μέτρων. Η εφαρμογή μέτρων στην περιοχή προϋποθέτει τη συνεργασία με Βουλγαρία και Τουρκία για τη διευθέτηση των ζητημάτων διαχείρισης των υδάτων του ποταμού Εβρου και των παραπόταμών του», υπογραμμίζεται. Η ΝΕ Εβρου του ΚΚΕ προτείνει: