Ο Μικελάντζελο Αντονιόνι σκηνοθετεί το ιταλικό δράμα «Οι φίλες». Η Κλέλια εγκαταλείπει τη Ρώμη, όπου ζει και εργάζεται σε έναν οίκο μόδας, για να δουλέψει σε μια μπουτίκ στο Τορίνο. Μετακομίζει σε ένα ξενοδοχείο και συναναστρέφεται πολύ κόσμο, σύντομα όμως κουράζεται από τις δυσάρεστες ζωές τους. Η Κλέλια δημιουργεί σχέση με τον φτωχό βοηθό ενός αρχιτέκτονα, είναι μάρτυρας στην αυτοκτονία της καινούριας φίλης της Ροζέτα, που την παράτησε ο παντρεμένος εραστής της, και στη συνέχεια απολύεται, όταν η υστερική κρίση μετά το θάνατο της Ροζέτα επηρεάζει τη δουλιά της... «Οι Φίλες» ξεδιπλώνουν τα συναισθηματικά προβλήματα τεσσάρων γυναικών της μεγαλοαστικής τάξης στο Τορίνο της δεκαετίας του '50. Ο Αντονιόνι, ίσως στην πρώτη μεγάλη δημιουργία του, βασίζεται στο μυθιστόρημα του Τσέζαρε Παβέζε, παρατηρεί, ερευνά και καταγράφει, την ατέρμονη εσωτερική πάλη και τα συναισθηματικά αδιέξοδα των ηρωίδων του. Παίζουν: Βαλεντίνα Κορτέζε, Γκαμπριέλε Φερτσέτι, Φράνκο Φαμπρίτσι, Μαντελέιν Φίσερ (Τρίτη, ΕΤ-1, 24.00).