ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Παγκόσμιο χάλκινο ο Γεωργαλής

Τρίτος στο 1χλμ στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Για χρυσό στο ολυμπιακό σπριντ

Μια μεγάλη διάκριση για την ελληνική ποδηλασία επιφύλασσε η πρώτη ημέρα του Παγκόσμιου Κυπέλλου Πίστας που διεξάγεται στο Εθνικό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.

Ο πρωταθλητής μας Δημήτρης Γεωργαλής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο 1χλμ ατομικής χρονομέτρησης, πετυχαίνοντας χρόνο 1.05.21 και τερμάτισε στην τρίτη θέση. Στο ίδιο αγώνισμα πρώτος ήταν ο Ισπανός Εσκουρέντο με 1.04.09. Υπενθυμίζεται ότι ο Γεωργαλής στους Ολυμπιακούς της Ατλαντα ήταν 7ος στο ίδιο αγώνισμα. Η επόμενη μεγάλη στιγμή για την ποδηλασία αναμένεται να είναι το αγώνισμα του ολυμπιακού σπριντ, που διεξάγεται την Κυριακή, όπου η Εθνική μας ομάδα με τους Χειμωνέτο, Γεωργαλή, Βασιλόπουλο θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που κέρδισε στη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ. Οι προκριματικοί του αγωνίσματος θα διεξαχθούν την Κυριακή το πρωί (10.00) και ο τελικός το απόγευμα (17.30 απ' ευθείας από την ΕΤ-1).

Αντίθετα με τον Γεωργαλή οι άλλοι δυο πρωταθλητές μας Γιώργος Χειμωνέτος και Λάμπρος Βασιλόπουλος δεν κατάφεραν να προκριθούν στην πρώτη οκτάδα των 200μ σπριντ και σήμερα θα δώσουν αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-13. Σκοπός και των δυο είναι να συγκεντρώσουν τους απαραίτητους πόντους που θα τους οδηγήσουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αυστραλίας. Σήμερα επίσης αγωνίζονται και οι Λέκκας, Ποτουρίδης, Αναστόπουλος, Γιαννιώσης στο ομαδικό πουρσουίτ. Στα 3χλμ ατομικό πουρσουίτ θα αγωνιστεί και η Χριστίνα Ζαχαριουδάκη.

Το σημερινό πρόγραμμα:

17.00 - 17.40 ταχύτητα ανδρών - γυναικών, 17.40 - 17.55 ταχύτητα, 17.55. - 18.05 ταχύτητα, 18.05 - 18.20 4χλμ ομαδικό πουρσουίτ, 18.20 - 19.00 ταχύτητα ανδρών - γυναικών (τελικός για θέσεις 1,2,3,4), 19.00 - 19.10 3χλμ ατομικό πουρσουίτ, 19.10 - 19.20 4χλμ ομαδικού πουρσουίτ ανδρών, 19.20 - 19.30 ταχύτητα, 19.45 - 20.45 30χλμ πόντοι ανδρών τελικός.

Η ΕΤ-1 θα μεταδώσει απ' ευθείας τους αγώνες από τις 18.15-20.30.