Σάββατο 5 Ιούλη 1997
ΡΩΣΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 70-67
Αντεξε στην πίεση

Η Ρωσία χρειάστηκε να ξεπεράσει τον κακό της εαυτό, την πίεση της εξέδρας, αλλά και την εχθρική προς αυτήν διαιτησία των Πιτσίλκα - Ρεμς, για να προκριθεί στην ημιτελική φάση. Η Ισπανία, χωρίς να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο, προηγήθηκε 37-29 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη παραδόθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου της κι αν έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, το οφείλει στους δύο διαιτητές, οι οποίοι τη βοήθησαν σε καθοριστικές φάσεις. Σημαντικότερη αυτή που ο Ερέρος τράβηξε από τη μέση και έριξε στο έδαφος τον Φετίσοφ τη στιγμή που ετοιμαζόταν να καρφώσει, χωρίς να χρεωθεί ο Ισπανός με βίαιο φάουλ. Το τελικό 70-67 διαμορφώθηκε με ελεύθερες βολές στο φινάλε, ενώ οι Ισπανοί αστόχησαν σε επίθεση κι ενώ το σκορ ήταν 69-67.

Η Ρωσία σήμερα τις 23.30 θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Ιταλίας - Τουρκίας (τελείωσε μετά τα μεσάνυχτα). Η Ισπανία θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο αυτής της συνάντησης, με στόχο τη νίκη που οδηγεί το καλοκαίρι του 1998 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των Αθηνών.