Παρασκευή 12 Γενάρη 1996
Αγχώδης νίκη της Ορεστιάδας

Ιδρωσε η Ορεστιάδα να κερδίσει 3 - 2 την Καστέλο Ντα Μαϊα, όμως το 3 - 0 του πρώτου αγώνα που ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στην ακριτική ομάδα ήταν και ο λόγος που το ματς έγινε ντέρμπι. Η ομάδα του Ζόραν Γκάετς ξεκίνησε δυνατά, καθάρισε το πρώτο σετ 15 - 4 και μετά... κάθισε αφού σκεφτόταν το αυριανό ματς με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν στο δεύτερο σετ, το οποίο και το πήραν με 15 - 11. Με το ίδιο σκορ η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά 2 - 1, όμως και πάλι με 15 - 11 οι Ιβηροι ισοφάρισαν σε 2 - 1. Στο τάι μπρέικ η Ορεστιάδα πήρε τη νίκη με 15 - 10.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: Μποζίδης, Σαμαράς, Ζελιάσκοφ, Μπρτζόβιτς, Παπάζογλου, Γραμματικόπουλος, Βλασσακίσης, Μπαρμπούδης.

ΚΑΣΤΕΛΟ: Αζένια, Ο. Περέιρα, Λέιτε, Πάκο, Σίλβα, Σιλβέιρα, Αφόνσο, Χουλιάο, Π. Περέιρα.