Παρουσία εκπροσώπων οκτώ χωρών, άρχισε χτες σε ξενοδοχείο της Κηφισιάς η Γ Γενική Συνέλευση των Εθνικών Ολυμπιακών Επιτροπών των Βαλκανίων. Μεταξύ των άλλων συζητήθηκαν το σχέδιο καταστατικού και η μελέτη για την ίδρυση μόνιμης γραμματείας. Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Ανδρ. Φούρας, στη χαιρετιστήρια ομιλία του αναφέρθηκε στην ελληνική υποψηφιότητα για το 2004 και ο πρόεδρος της ΕΟΑ Αντ. Τζίκας στην εισαγωγή της ολυμπιακής παιδείας στα σχολεία των Βαλκανίων. Τη Γιουγκοσλαβία εκπροσώπησε ο Ντ. Μπάγεβιτς και τα Σκόπια ο Τ. Σαβέφσκι.