Ο Καλλιτεχνικός Μορφωτικός Σύλλογος Ποντίων Ανω Λιοσίων "Η Τραπεζούντα",η εφημερίδα "Ποντιακή φωνή" και η Δημοτική Επιχείρηση Ανάπτυξης του Δήμου Ανω Λιοσίων συνδιοργανώνουν 4ήμερες πολιτιστικές εκδηλώσεις, στην περιοχή Λίμνη των Ανω Λιοσίων (Αγ. Γεώργιος). Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν, χτες, στην αίθουσα "Μελίνα Μερκούρη" του Δημαρχείου Ανω Λιοσίων, με την ημερίδα "Η Ελλάδα και οι γείτονές της".Σήμερα, αύριο και τη Δευτέρα θα πραγματοποιηθεί ένα πλούσιο πολιτιστικό τριήμερο με τα μεγαλύτερα ονόματα του ποντιακού τραγουδιού και της ποντιακής λύρας. Συμμετέχουν τα χορευτικά συγκροτήματα: Σχολή παραδοσιακών χορών Δήμου Ανω Λιοσίων, Χορευτικό συλλόγου Μακεδόνων - Θρακών, Κουρδικό χορευτικό συγκρότημα, Συλλόγου Ποντίων Αργυρούπολης, Ασπροπύργου, Αχαρνών, Λαυρίου, Ν. Ευβοίας και Ανω Λιοσίων.